W finale konkursu radiowego znalazło się 9 reportaży audio, w tym dwa dziennikarek Radia Łódź, Kamili Litman i Moniki Gosławskiej. Reportaży będzie można posłuchać 11 października o 11, 14 i 17.30 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej przy Targowej 1/3. Wtedy odbędą się również spotkania z ich twórcami.
Jakub Wiewiórski, dyrektor Festiwalu mówi, że w ten sposób reportaże radiowe będą prezentowane po raz pierwszy.
Eksperymentalna jest trochę przestrzeń, dlatego, że do tej pory najczęściej szukaliśmy takiego cichego miejsca, a tym razem jesteśmy w sercu festiwalu, więc z jednej strony może troszeczkę zostanie odarta ta atmosfera intymności, ale z drugiej być może pojawią się kompletnie przypadkowi ludzie, którzy zainteresują się, przysiądą i i posłuchają – mówi Wiewiórski.
Według Kingi Sygizman z Fundacji Audionomia utwory audio mają przewagę nad obrazem filmowym poprzez większą bliskość twórcy z bohaterem.
Reportaż ma swoje kolory, smaki, ma przestrzeń, tylko trzeba się wsłuchać, żeby ją zobaczyć, żeby ją zauważyć i bardzo często też reportażyści radiowi mówią o tym, że w kontakcie z bohaterem on mówi takie słowa “pani pierwszej to powiedziałem”. Zatem obcując z reportażem radiowym mamy bardzo często możliwość posłuchania historii jako jedni z pierwszych, bo pierwszy był reportażysta.
Finał konkursów na najlepszy film dokumentalny, reportaż telewizyjny i radiowy już jutro (sobota, 12 października).
- Czytaj też: Człowiek w Zagrożeniu 2024. Dwa reportaże dziennikarek Radia Łódź w finale konkursu reportaży audio