
Petardy i fajerwerki w sylwestra
Świętowaniu nadejścia nowego roku często towarzyszy alkohol. Wypite procenty budzą w nas ułańską fantazję i zapominamy o rozsądku. A to błąd, szczególnie, gdy zamierzamy pod wpływem alkoholu odpalać fajerwerki. – Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba postępować z rozsądkiem. Jeżeli spożyjemy za dużo napojów wyskokowych rodzą się w nas niezbyt mądre pomysły i później służby mają robotę – mówi Przemysław Malec, ratownik z Fundacji Ratownictwo Motocyklowe.
Efektowne, ale i niebezpieczne
O tym, jak dużo pracy mają medycy w noc sylwestrową przekonują ratownicy z profilu „Gotowi do ratowania”. Zamieścili w mediach społecznościowych fotografię wyjątkowych „puzzli” – wyjątkowych, ponieważ złożonych ze zdjęć rentgenowskich pacjentów, dla których fajerwerki w sylwestra – niewłaściwie użytkowane – okazały się bardzo niebezpieczne.
– Najłagodniejszym urazem przy niewłaściwym użytkowaniu fajerwerków, czy też innych materiałów pirotechnicznych, jest poparzenie dłoni. Nierozsądne odpalanie fajerwerków może jednak nieść za sobą poważne konsekwencje, w postaci ran czy nawet amputacji. Może nam urwać palec, ale i całą dłoń – przestrzega Przemysław Malec.

„Gotowi do ratowania” podali natomiast kilka faktów, z którymi nie należy dyskutować.
- „zimne” ognie, nie są wcale zimne;
- petardy potrafią latać nie tylko w górę;
- …a jak już lecą w niekontrolowany sposób, bardzo lubią spotykać się z naturalnymi otworami w ciele człowieka (np. oko);
- włosy też potrafią się zapalić, nie wspominając już o gustownych firankach w salonie.
Na swojej liście podkreślają także, że w noc sylwestrową warto unikać tekstów w stylu „ja tego nie zrobię, potrzymaj mi…”. – Nie należy robić niczego, czego nie chciałoby się później tłumaczyć ratownikom medycznym, strażakom, policjantom, czy innym służbom – dodają.
Bezpieczne korzystanie z petard i fajerwerków
Przed użyciem środków pirotechnicznych takich jak fajerwerki czy petardy zdecydowanie trzeba przeczytać dołączoną do nich instrukcję obsługi.
Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że przepisy kodeksu wykroczeń oraz przepisy prawa miejscowego wprowadzają ograniczenia w używaniu fajerwerków.
W miejscach publicznych można je odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne.
Warto zadbać o to, aby koniec starego roku i początek nowego był dla wszystkich miły, ale przede wszystkim bezpieczny.