Polacy głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego
O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do zakończenia głosowania – o godz. 21 – trwa cisza wyborcza.
W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.
W czasie ciszy wyborczej nie wolno też publikować sondaży przedwyborczych dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze informacje dot. frekwencji. Do godz. 12 swój głos w wyborach oddało 11,66 proc. uprawnionych osób. Dla porównania w wyborach z 2019 roku wynosiła ona 14,39 proc.
Jeżeli chodzi o okręg nr 6 (województwo łódzkie) frekwencja wynosi 12,39 proc. (2. wynik w Polsce). W Łodzi do urn poszło dotąd 14,35 proc. uprawnionych.
Kolejny meldunek dot. frekwencji podano w oparciu o dane z godziny 17. Przez 10 godzin swój głos oddało nieco ponad 8,1 miliona obywateli, tj. 28,20 proc. uprawnionych. 5 lat temu była ona wyższa – wynosiła 32,51 proc.
W naszym województwie do urn poszło 28,60 proc. uprawnionych, a w Łodzi – 32,90 proc.
Spośród 1019 kandydatów Polacy wybierają 53 europosłów.
Łodzianie zgodnie uważają, że wybory do europarlamentu są świętem demokracji i patriotycznym obowiązkiem.
Jak prawidłowo oddać głos?
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości – pozwoli on na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców. Wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 – odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, zaś na statkach – 7.
Po zakończeniu głosowania ogłoszone zostaną wyniki sondaży exit poll, a w sztabach wyborczych rozpoczną się wieczory wyborcze.