Dzień Radia. Polska radiofonia ma już 100 lat!
Rok 2025 jest też rokiem stulecia polskiej radiofonii, bowiem 1 lutego 1925 roku ze stacji Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie nadano pierwszą próbną audycję radiową. Pół roku później, 18 sierpnia, oficjalnie powstała spółka “Polskie Radio”. Radio, choć nie jest nowym wynalazkiem, wciąż ma największy zasięg ze środków masowego przekazu, dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie, zwłaszcza, gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe.
Radio informuje, komunikuje, edukuje i bawi. Pełni ważną funkcję jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy. “Choć radio ma wielu konkurentów, wciąż pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym medium” – podkreślił w Światowym Dniu Radia – 13 lutego 2024 – medioznawca doktor Maciej Mrozowski:
Siła Radia polega na tym, że ono nauczyło się być takim towarzyszem życia. Telewizję trzeba jednak trochę oglądać, gazetę trzeba wziąć do ręki, usiąść i czytać. Natomiast radia można słuchać jako medium towarzyszącego różnej aktywności, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy pracę online, pracę domową, czy to pracę, czy naukę, czy więcej przebywa się w domu, to wtedy radio jest rzeczywiście substytutem kontaktu – mówił Mrozowski.
Radio Łódź najstarsze w naszym mieście
Radio Łódź to najstarsza rozgłośnia w Łodzi, od 1931 roku dostarcza informacje mieszkańcom miasta i regionu. Polski Dzień Radia to także moment, by przypomnieć, że wielu nie wyobraża sobie życia bez tego medium. My – radiowcy – na pewno. Dla nas święto jest każdego dnia.
Aktualnie Radio Łódź dysponuje czterema studiami emisyjnymi (A1, A2, A3, A4) oraz trzema studiami nagrań (studio S1 im. Henryka Debicha, S2 i S3). Posiada studio w Sieradzu oraz kilkoro korespondentów regionalnych w województwie łódzkim.
Dzień Radia. Bo radio to ludzie…
Niektórzy nasi radiowcy nie przypuszczali, że radio stanie się ich miejscem spełniania się zawodowo. – Chociaż z wykształcenia jestem dziennikarzem, ale tak naprawdę to całe życie myślałam, że będę malować obrazy. Wyszło inaczej i myślę sobie, że to bardzo dobrze, że tutaj trafiłam, bo radio to jest taki piękny świat. Tak się utarło, że to “teatr wyobraźni” i myślę, że tak jest i to opiera się właśnie na na głosie. Całą resztę możemy sobie wyobrazić – wyjaśnia Izabella Berkowska z Radia Łódź.
A komu nie wystarczają audycje, ten może jeszcze lepiej poznać nasz zespół i sięgnąć do rozmów z nimi!
- Przeczytaj: Ludzie Radia Łódź
1.
2.
3.
4. fot. Natalia Zdziebczyńska
WOŚP 2025 w Łodzi. Plenerowe studio Radia Łódź w Manufakturze
5.
6. fot. Natalia Zdziebczyńska
WOŚP 2025 w Łodzi. Plenerowe studio Radia Łódź w Manufakturze
7. fot. Natalia Zdziebczyńska
WOŚP 2025 w Łodzi. Plenerowe studio Radia Łódź w Manufakturze
8.
9.
10.
11.
12. Radio Łódź
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Dzień Radia też nad… Wartą!
W malowniczym Sieradzu mieści się oddział Radia Łódź studio Radia Łódź nad Wartą.
Nadajemy stamtąd serwisy poranne codziennie od poniedziałku do piątku właśnie dla mieszkańców zachodniej części naszego regionu, zachodniej części województwa łódzkiego, od Sieradza, przez Zduńską Wolę, Łask, Wieluń, Wieruszów, Uniejów, Poddębice, Pajęczno i Działoszyn. Wszędzie tam możemy się usłyszeć, możemy się zobaczyć.