14 października – Dzień Edukacji Narodowej
Nazwa nauczycielskiego święta pochodzi od Komisji Edukacji Narodowej powołanej przez Sejm w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty powołanym, aby reformować szkolnictwo.
Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. To okazja do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym dniu lub w dniach blisko tej daty tradycyjnie wręczane są nauczycielom krzyże zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej – najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej oraz nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Czytaj także: Porozumienie o współpracy Zespołu Szkół Salezjańskich i Muzeum Dzieci Polskich
Dzień Edukacji Narodowej to także okazja, podczas której uroczyście nadawane są też honorowe tytuły profesora oświaty.
Czego życzą sobie nauczyciele?
Dzień Edukacji Narodowej. Życzenia dla nauczycieli
Życzenia pracownikom oświaty złożył Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, jak ważny jest zawód nauczyciela dla rozwoju całego kraju.
– To prawdziwe powołanie i misja publiczna – niezwykle odpowiedzialną, bo dotycząca przyszłości dzieci i młodzieży – napisał prezydent Polski.
Zawód nauczyciela jest prawdziwym powołaniem i misją publiczną – niezwykle odpowiedzialną, bo dotyczącą przyszłości dzieci i młodzieży.
W Dniu Edukacji Narodowej składamy najlepsze życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty 💐📄 https://t.co/71DG3GMgag pic.twitter.com/zbVIfBOBy3
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 14, 2022
Dzień Edukacji Narodowej. Pełna treść życzeń Pary Prezydenckiej:
Drodzy Nauczyciele, Szanowni Państwo!
W Dniu Edukacji Narodowej składamy serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty. Z okazji dorocznego święta chcemy wyrazić Państwu naszą wdzięczność, głęboki szacunek i uznanie.
Zawód nauczyciela jest prawdziwym powołaniem i misją publiczną – niezwykle odpowiedzialną, bo dotyczącą przyszłości dzieci i młodzieży; potrzebną, wręcz konieczną dla zapewnienia pomyślności nam, Polakom, i naszej Ojczyźnie. To profesja wymagająca, z jednej strony, wysokich kwalifikacji, a z drugiej – ogromnej aktywności, poświęcenia, empatii i kreatywności.
Większość ludzi wie o codziennym trudzie pedagogów w szkole, ale przecież swoją pracę kontynuują Państwo również poza murami placówki. To wielogodzinne przygotowywanie lekcji, materiałów, projektów oraz sprawdzanie zadań domowych i sprawdzianów. To także przygotowywanie i prowadzenie wycieczek i wyjazdów z uczniami. Wreszcie, to stałe doskonalenie – samodzielne lub poprzez udział w szkoleniach i kursach.
Praca nauczycieli nie polega też na samym tylko przekazywaniu wiedzy. Pedagodzy bowiem wspierają rodziców w wychowaniu dzieci i młodzieży, przekazują najwyższe wartości, uczą współpracy oraz praktycznej solidarności i wrażliwości na potrzeby innych. Nauczyciele pomagają uczniom odkrywać i rozwijać własne talenty. Motywują do działania i pracy nad sobą. Często stają wobec konieczności szukania rozwiązań w różnych sytuacjach konfliktowych i wspierania uczniów zwracających się z osobistymi problemami. Wszystko to sprawia, że pedagodzy są powszechnie darzeni zaufaniem, spełniając wielkie oczekiwania społeczne, wykonują swoją pracę ze szczególnym zaangażowaniem. Dlatego w powszechnym odczuciu ten wyjątkowy zawód zasługuje na szacunek i docenienie, również w wymiarze materialnym. Bo kondycja, godność i prestiż Państwa środowiska powinny dorównywać fundamentalnemu znaczeniu powierzonych Państwu zadań.
Raz jeszcze gratulując z okazji dzisiejszego święta, życzymy, aby rozpoczęty niedawno rok szkolny przyniósł Państwu wiele powodów do satysfakcji i radości. Niech będzie to czas dumy z sukcesów uczniów i z osobistych dokonań. Niech przyniesie Państwu wiele odkryć i inspiracji, stale odnawiających motywację do pełnienia nauczycielskiej misji. Życzymy dzisiaj Państwu także wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i rodzinnym.
Wczoraj (13 października) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek skierował swoje słowa do nauczycieli.
💬 Życzę, aby we wszystkich szkołach panowała radość, że uczniowie otrzymują edukację na najwyższym poziomie, korzystając z najnowocześniejszych pomocy dydaktycznych. Wychowujmy otwartego na świat i nowoczesnego patriotę – mówił minister @CzarnekP w #KPRM. pic.twitter.com/RYA8DSu6Gj
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) October 13, 2022
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej minister skierował także list do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli oraz pracowników oświaty. Pełna treść listu dostępna tutaj.
Dzień Edukacji Narodowej w Łodzi
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 10-ciu nauczycieli z Łódzkiego odebrało nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego. Podczas uroczystości w pałacu Herbsta w Łodzi nauczycielski trud docenił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
– Zasłużyliście na laury ciężką pracą, świadomością potrzeb i odpowiednią ich realizacją – powiedział.
Jedną z wyróżnionych w tym roku jest dyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu Lidia Leśniewicz
– Czuję się zaszczycona, ale także zobowiązana to jeszcze efektywniejszej pracy. Ta nagroda jest nie tylko dla mnie, ale także całego zespołu, którym mam zaszczyt kierować – powiedziała Lidia Leśniewicz
Uroczystość uświetnił występ Kwartetu Smyczkowego PRIMUZ.

Kutno
W I LO im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej oraz wręczenie dorocznych nagród Starosty Kutnowskiego dla dyrektorów i nauczycieli. W tym roku osiemnaście osób
odebrało nagrody.
– W imieniu Zarządu Powiatu Kutnowskiego pragnę życzyć Państwu satysfakcji i zadowolenia z pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności, powodzenia w życiu osobistym oraz wszelkiej pomyślności. Niech Państwa praca owocuje zasłużonym szacunkiem oraz nowymi pokoleniami światłych, inteligentnych Polaków, którzy będą stanowić najwspanialszą laurkę Waszej ciężkiej pracy – mówił Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski.
W obchodach Dnia Edukacji Narodowej w powiecie kutnowskim wzięli udział: Aleksandra Dudkiewicz, Dyrektor biura Senatora RP Przemysława Błaszczyka; Tadeusz Woźniak, Poseł na Sejm RP; Marcin Motylewski Dyrektor Biura posła Tomasza Rzymkowskiego, Robert Baryła Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Jolanta Pietrusiak,
Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Tomasz Marciniak i Zdzisław Góreczny Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, radni Elżbieta Milczarska, Marek Drabik, Ryszard Olesiński, Jacek Sikora, Andrzej
Szarwas.
Rozmowa z ekonomistą dr Januszem Wdzięczakiem z fundacji Ambitna Polska o finansach nauczycieli