Jutro (12 marca) drogowcy wchodzą na Boya-Żeleńskiego, a w najbliższych dniach mają malować pasy na Waltera-Janke i Zachodniej
Kierowcy z Retkini od dzisiaj mogą odetchnąć z ulgą, bo zakończył się remont Waltera-Janke na odcinku od Obywatelskiej do Wyszyńskiego. Z utrudnień na tym osiedlu pozostał jeszcze remont Maratońskiej, więc dzisiaj spora część kierowców wybrała jazdę Obywatelską. Efekt? Ogromny korek w godzinach komunikacyjnego szczytu.
Prace na Waltera-Janke trwały od listopada. Drogowcom pozostało jeszcze namalowanie oznakowania poziomego, co ponoć ma nastąpić w najbliższych dniach. Oby czekali na nie krócej niż mieszkańcy Widzewa Wschodu, gdzie remontowano Przybyszewskiego na odcinku od rodna Sybiraków do Książąt Polskich. Chociaż prace skończyły się tam w listopadzie 2023 r., na pasy trzeba było czekać aż do tego roku. Również w październiku, tuż przed świętem Wszystkich Świętych, rozpoczął się remont Zakładowej od Hetmańskiej do Książąt Polskich. Jednak w tym przypadku prace dopiero teraz dobiegają końca.
– Podobnie mamy na Zakładowej, gdzie właśnie zakończył się kolejny remont ulicy. Od Książąt Polskich po Hetmańską ułożony został nowy asfalt. Powstaną też pasy dla rowerzystów i wygodne włączenie w drogę rowerową. Wyremontowano również przystanki autobusowe – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu.
Częściowo oznakowanie poziome wykonano na św. Teresy, gdzie drogowcy rozpoczęli prace 26 października. Nie oznacza to jednak, że remont się zakończył.
– Wykonawca remontu św. Teresy właśnie kończy układanie ostatniej warstwy asfaltu. Od Zgierskiej do Kalinowej, mamy już nawet wymalowane oznakowanie. Lada dzień cały remontowany odcinek do Włókniarzy będzie w pełni gotowy. Ponadto jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace na Sierakowskiego, a chwilę później na Śląskiej, Maratońskiej i Inowrocławskiej – wylicza Tomasz Andrzejewski.
Znaczne zawężenie jezdni na Zachodniej do maja
Nie oznacza to jednak, że ilość drogowych utrudnień się zmniejszy. Od dzisiaj drogowcy zaczęli prace na odcinku Zachodniej od Lutomierskiej do Limanowskiego i zawęzili połowę jezdni. Niestety, wymusiło to objazd dla autobusów łódzkiego MPK-Łódź, choć wcześniej go nie zapowiadano. Od godz. 4.50 linie Z6, 65A i 65B kursują objazdem: Zachodnia, Zgierska, Bałucki Rynek i dalej wracają na właściwą trasę. Do kiedy objazd ma obowiązywać? Na razie nie wiadomo. O tym zdecydują służby miejskie.
– Wyremontowana zostanie Zachodnia od Limanowskiego do Lutomierskiej. Wykonawca przystąpił do frezowania starej nawierzchni, demontażu krawężników i utworzenia tymczasowego przystanku. Na Zachodniej wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodniki, a w miejscu zatrzymywania się autobusów wykonane zostaną betonowe nawierzchnie, aby nie powstawały koleiny i nierówności. Prace prowadzone będą pod ruchem. Wykonawca będzie zajmował po jednym pasie ruchu na obu jezdniach – mówi Tomasz Andrzejewski.
Na Zachodniej wymienionych łącznie ma zostać 6 tys. metrów kwadratowych nawierzchni, 850 metrów kwadratowych chodników. Prace na obu jezdniach Zachodniej mają się zakończyć na początku maja.
Naprawa nawierzchni na Boya-Żeleńskiego
Natomiast jutro (12 marca) drogowcy zaczną prace na Boya-Żeleńskiego, gdzie nawierzchnia ma zostać naprawiona po poprzednim, niedawnym remoncie.
– Na odcinku od Spornej do Emilii Plater wykonawca użył nieodpowiednich materiałów do wykonania podbudowy, co przyczyniło się do powstawania uszkodzeń niedługo po oddaniu ulicy do ruchu. Niestety przedstawione próbki podczas prac i odbiorów na to nie wskazywały. Dopiero poszerzone badania laboratoryjne wykazały przyczynę problemu. Drogę trzeba jeszcze raz, porządnie wyremontować i zostało to zaplanowane na ten rok, po oddaniu do ruchu ul. Wojska Polskiego. Jednak zanim to nastąpi, wykonane zostaną punktowe naprawy, aby umożliwić przejazd i utrzymać drogę do czasu kompleksowego remontu, kiedy jeszcze raz, porządnie, wykonana zostanie podbudowa drogi i ułożone nowe warstwy asfaltu – tłumaczy rzecznik Zarządu Dróg i Transportu.
Firma, która według ZDiT użyła niewłaściwych materiałów, nie chce wykonać prac gwarancyjnych, więc wybrano nowego wykonawcę. Natomiast pierwotnego wykonawcę urzędnicy zamierzają obciążyć kosztami prac. Zabezpieczenie nawierzchni ma być prowadzone we wtorek i środę.
Komentowane 1
A remont ul. Przybyszewskiego to jest po prostu kryminał. Żeby tak długo było zamknięte skrzyżowanie z ul. Kilińskiego! Autobusy, które jeżdżą objazdami o mało się nie rozpadają na kawałki. Aż tak jesteśmy bogaci? Dlaczego nie remontuje się w pierwszej kolejności przelotowych skrzyżowań? To naprawdę skandal i niegospodarność naszej “Hanki”