Będzie dodatek emerytalny dla sołtysów i kolejne ułatwienia dla rolników
Regionalny Dzień Sołtysa w Kraśnicy zgromadził około 300 osób z terenu powiatów: opoczyńskiego, piotrkowskiego, tomaszowskiego i rawskiego, a świętowanie rozpoczęło się od wykładu pt. Dopłaty bezpośrednie w 2023 r. (ekoschematy).
– Wyjątkowo w tym roku dzięki decyzji Pana Premiera Henryka Kowalczyka wnioski dla rolników będą wypełniać Ośrodki Doradztwa Rolniczego bezpłatnie. To jest po to żeby Państwu pomóc, żeby właśnie jak najwięcej wejść te ekoschematy, żeby dostać więcej środków, a nie mniej – podsumował wykład Robert Telus – Poseł na Sejm RP.
Po wykładzie rozpoczęły się oficjalne obchody Dnia Sołtysa od powitania gości przez Roberta Telusa – Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– To do Was, sołtysi mieszkańcy wsi przychodzą z każdym problemem. To Wy jesteśmy z jednej strony tym pierwszym elementem urzędów. To do was przychodzą z niewyczyszczonym rowem, z nieprzejezdnym przejazdem przez rów. To do Was przychodzą z drobnymi sprawami dla mieszkańców wtedy najważniejszymi. To Wy jesteśmy tymi pośrednikami między ta małą ojczyzną, między mieszkańcami, a Wójtem i Burmistrzem każdej gminy – mówił do zebranych Robert Telus.
Na zakończenie złożył życzenia i poinformował, że trwają prace legislacyjne nad przyznaniem dla sołtysów specjalnego dodatku emerytalnego. Choć nie padła wysokość tego dodatku, ani żadne szczegóły to dziś w Jaśle Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów poinformował, że ma to być dodatek rzędu 300 zł. W sobotę podobny projekt ogłosiła Solidarna Polska. Wówczas mówiło się o kwocie 200 zł.
Czytaj: Śmiertelny wypadek w Dobryszycach. Zginął 73-letni kierowca
Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego przemawiając w Kraśnicy podkreślił, że mówienie o tym, że w ostatnich latach polskie wsie pięknieją jest banałem.
– Ale żeby tak było to – moim zdaniem – są dwa elementy, dwa czynniki niezmiernie potrzebne. Jeden ma wymiar materialny, drugi ludzki. Najpierw ten materialny. Przecież ten strumień środków finansowych jaki płynie właśnie do małych miejscowości, właśnie do wiosek ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości od momentu kiedy rządzimy w Polsce jest niebywały. To jest olbrzymi strumień pieniędzy, który właśnie trafia do Was, do Waszych miejscowości, do Waszych wiosek. No to jest ten element materialny, ale bez elementu ludzkiego, bez ludzi to my byśmy mogli, czy Rząd, czy my z pozycji województwa czynić cuda, a i tak pewnie nic by z tego nie wyszło. Bo tylko dzięki temu, że fantastycznie potrafimy te środki – dzięki Wam – zagospodarować. To wasze pomysły realizujemy, to Wasze idee na każdym kroku staramy się spełniać. To dzięki temu razem wziąwszy możemy powiedzieć tak: Polska nam w oczach pięknieje – mówił Grzegorz Schreiber do zebranych.
Marszałek podkreślił także, że programy pomocowe dla sołectw za poprzednich rządów oscylowały na poziomie 1 miliona złotych w województwie łódzkim, a obecnie jest to kwota 14 milionów złotych.
Specjalny list od Elżbiety Witek – Marszałek Witek odczytał Antoni Macierewicz – Poseł na Sejm RP.
Ważnym elementem dzisiejszego święta było także wręczanie 14 osobom honorowej odznaki “Zasłużony dla rolnictwa” nadawanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Wyróżnienie jest dla mnie bardzo szczególne i ważne, ponieważ świadczy o tym, że moja praca dotychczas włożona w działalność na rzecz wioski jest w jakiś sposób doceniona, zauważalna. Tak że jest to – można powiedzieć – spełnienie moich marzeń na chwilę obecną, jeżeli chodzi o sołtysowanie – powiedziała po odebraniu nagrody dla Radio Łódź – Agnieszka Niemiec – sołtys wsi Ostrów (gmina Opoczno).
Dzisiejsze święto łączyło różne elementy. Od praktycznych w postaci wykładu na temat dopłat bezpośrednich, poprzez uhonorowanie osób zasłużonych dla rolnictwa po zapowiedź przyjaznych nowych rozwiązań dla obszarów wiejskich. Nie zabrakło także elementów artystycznych. Sołtysi bawili się przy muzyce zespołów ludowych, choć nie tylko. Zaprezentowali się m.in. Maciej Snokowski – akordeonista i Kapela Romana Wojciechowskiego.
– Podobają mi się takie imprezy. One łącza mieszkańców małych miejscowości i wsi. Jestem zadowolony z tej imprezy – powiedział dla Radio łódź – Krzysztof Maruszewski – Sołtys małoszyc (gmina Poświętne).