Piotrkowska Karta Mieszkańca to bezpłatna, miejska aplikacja mobilna. Niedawno pojawiła się w niej informacja, gdzie dokładnie znajdują się defibrylatory zewnętrze.
Tam są informacje dotyczące życia naszego miasta i instytucji i między innymi jest taka zakładka “pomoc medyczna”. Tam znajdujemy informacje o działalności szpitali i aptek. Ostatnio pojawiła się również informacja, która wskazuje miejsca w Piotrkowie Trybunalskim, w których możemy znaleźć urządzenia zewnętrzne, ratujące życie – mówi radny miejski, Rafał Czajka.
Tymczasem w sieci jest dostępnych kilka stron z mapami naszego kraju, które wskazują dokładne lokalizacje urządzeń. Niestety, każda z nich ma własny system rejestracji, co powoduje, że część urządzeń będzie widoczna np. na jednej mapce, a inna część na drugiej.
Jeżeli powstałby jednolity rejestr i mapka stworzona systemowo przez Ministerstwo Zdrowia, która obejmowałaby rejestr automatycznych defibrylatorów zewnętrznych, to dyspozytor medyczny przyjmując zgłoszenie do nagłego zatrzymania krążenia, mógłby mieć informacje, że przecznicę dalej jest automatyczny defibrylator. To ułatwiłoby ratowanie życia np. jeszcze przez świadków zdarzenia – tłumaczy Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
W Łodzi jest dostępnych kilkadziesiąt defibrylatorów, jednak wiele z nich znajduje się np. w urzędach. Te z kolei są otwarte w określonych godzinach, co powoduje, że urządzenia ratujące życie nie są zawsze dostępne. Niektóre z nich znajdujące się w powszechnie dostępnych miejscach są często niszczone przez wandali.