Jakie są szanse na elektrownię atomowej w Bełchatowie?
O roli atomu w transformacji energetycznej kraju rozmawiano dziś w Bełchatowie. Na konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, spotkali się eksperci i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. Zainteresowanie tematem było duże, bo coraz częściej w Bełchatowie pojawia się pytanie – co po węglu? Wielu mieszkańców Bełchatowa i okolic liczy na wybudowanie elektrowni atomowej w ich okolicy. Jakie zatem szanse ma Bełchatów na atom?
– Jest jedną z rozważanych lokalizacji, natomiast ostateczna decyzja pozostaje w kwestii rządu – mówi Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Inny z ekspertów Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zwraca uwagę na korzystną infrastrukturę Bełchatowa.
– Elektrownia Bełchatów w Rogowcu jest największą elektrownią w Polsce, bardzo dobrze połączoną z krajowym systemem elektro-energetycznym, więc o ile same przyłącza czy wyprowadzenie mocy z nowej elektrowni trzeba byłoby wybudować, to nie ma konieczności budowania nowych linii przesyłowych, które tę energie rozsyłałyby w głąb kraju – zaznacza Marek Jasiński.
Dziś w Bełchatowie, największy blok energetyczny z dwunastu istniejących, ma moc 858 MW. Wspomniana elektrownia produkuje do 25 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Na razie największa elektrownia w Polsce
Spotkaniu przysłuchiwał się m.in. Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu Bełchatowskiego. Mówił o konieczności lobbowania na rzecz zlokalizowania elektrowni atomowej w pobliżu Bełchatowa.
– Władzom samorządowym pozostaje tylko rozmowa z poszczególnymi parlamentarzystami czy członkami rządu, tak aby docierać jak najwyżej i jak najszerszym strumieniem. By osoby decyzyjne miały świadomość, jakie potrzeby są w tym regionie, że region potrzebuje impulsu trwania tej przemysłowej przyszłości regionu bełchatowskiego – podkreśla Maciej Lipka.
Niedawno rząd zatwierdził uchwałę w sprawie budowy w Polsce przez Amerykanów, pierwszej elektrowni atomowej. Wskazana lokalizacja to Pomorze. Drugi obiekt, w wielkopolskim Pątnowie, który ma wybudować firma z Korei Południowej, jest projektem biznesowym. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych miesiącach zostanie podana kolejna lokalizacja w centrum Polski.