Przyznano już ponad 10 takich certyfikatów. Ambasadorzy Fundacji Dom w Łodzi, którymi są dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, odwiedzają i testują ciekawe miejsca, sprawdzając ich gotowość do przyjęcia gości z wyjątkowymi potrzebami.
Bartosz Kurowski koordynator ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju ma nadzieję, że Teatr Pinokio jest przyjazny i otwarty dla każdego.
To nie my wam, ale wy nam pokazujecie, co to znaczy żyć pełnią życia. To wy nam pokazujecie drogę. To dzięki wam nawiązujemy nowe relacje. To dzięki wam w toaletach dla osób z niepełnosprawnościami pojawiły się w tym roku komfortki. To dzięki wam w tych pomieszczeniach obniżono włączniki światła. To dzięki wam ten świat zmienia się na lepsze.
Marysia jedna z ambasadorek akcji ma nadzieję, ze cała miejska przestrzeń będzie przyjazna wszystkim dzieciom.
Mi najbardziej przeszkadzają nierówne i stare chodniki. Nie rozumiem, dlaczego nie można, jeżeli już widać bardzo duże zniszczenia ich naprawić, bo naprawdę bardzo mnie telepie. Bolą mnie czasami od tego plecy. Również progi zwalniające i progi wysokie, bo jak nie ma windy, a przedtem jest taki nawet spory próg, to faktycznie ciężko się przejeżdża i trzeba znaleźć inną drogę, której czasami nie ma.
Poprzednio certyfikaty otrzymały: Orientarium ZOO Łódź, Teatr Lalek Arlekin, Ulica Żywiołów w EC1, Muzeum Kinematografii, Centrum Nauki i Techniki Kopernik, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Mediateka MeMo. Miejsca przyjazne zgłosić może każdy – nawet jego właściciel – za pomocą specjalnego formularza na stronie www.domwlodzi.org. Spośród nadesłanych propozycji raz na kwartał wybierane będą te, które zasługują na specjalną naklejkę i certyfikat.
Strona Fundacji Dom w Łodzi ma pełnić rolę informatora i przewodnika dla dzieci z niepełnosprawnościami – podpowiadać, gdzie warto pojechać, jakie miejsca odwiedzić i ciekawie spędzić czas.