Bez sprzątania, gotowania, pośpiechu i gorączki zakupów. Nie oznacza to jednak, że zrywamy z tradycją. Wciąż większość z nas spędza święta w domu z rodziną.
Według raportu Amazon.pl w zeszłym roku 64% Polaków spędziło Boże Narodzenie tradycyjnie w domu. Czyli aż 36% zdecydowało, że spędzi te święta inaczej. Popularne są w tym czasie m.in. wyjazdy tam, gdzie ciepło – mówi Gabriela Koza z jednego z biur podróży w Skierniewicach.
Popularne są w tym czasie m.in. wyjazdy tam, gdzie ciepło. Uciekamy w stronę słońca. Najczęściej wybieranym kierunkiem jest Egipt – dodaje.
Na wycieczki zagraniczne decyduje się jedna trzecia wszystkich wyjeżdżających na święta z domu. Reszta wybiera wypoczynek w Polsce. W czasie Świąt Bożego Narodzenia w szwach pękają dobre hotele nadmorskie np. te w Kołobrzegu – socjolog Anna Janus widzi dwie tego przyczyny – ucieczkę przed świąteczną gorączką, a czasem przed samotnością.
Bardzo chętnie bym wyjechała gdzieś w ogóle stąd, w drugie miejsce, żeby na spokojnie, bez tego całego szaleństwa, najlepiej na gotowe – komentuje mieszkanka województwa łódzkiego.
Wciąż jednak większość z nas spędzi te święta w domu. W oczekiwaniu na przyjazd rodziny, często tej najbliższej, która na co dzień mieszka na przykład za granicą.
W święta się nigdy nigdzie nie wyjeżdża – mówi jedna z mieszkanek naszego województwa.
Wyjazd do Zakopanego, czy może jednak w ciepłe kraje? Odpoczynek za granicą może być tańszy niż pobyt w zimowej stolicy Polski. Ale najtaniej jest tuż przed świętami. Zaraz po Bożym Narodzeniu ceny wycieczek zagranicznych szybują w górę, by osiągnąć apogeum w sylwestrowo-noworocznym czasie. Czy większy niż w poprzednich latach przedświąteczny ruch w biurach podróży świadczy o tym, że odchodzimy od tradycji rodzinnych świat Bożego Narodzenia?
op. FS