- Podanie niewłaściwego identyfikatora podatkowego
Błąd związany z podaniem niewłaściwego numeru identyfikacyjnego PESEL lub NIP jest dość powszechny. Podatnik musi podać swój własny numer NIP lub PESEL, a nie NIP pracodawcy, który znajduje się na formularzu PIT-11. Niestety często dochodzi do takiej pomyłki, gdy podatnicy samodzielnie wypełniają PIT-37.
2. Niewskazanie celu złożenia zeznania
Każdy podatnik musi określić cel złożenia zeznania – czy jest to nowe zeznanie, czy jest to już korekta. Należy wypełnić ten punkt dokładnie, gdyż ma on istotny wpływ na dalsze etapy składania zeznania.
3. Błędny adres
Wydaje się to banalne, ale bardzo częstym błędem jest podanie nieaktualnego adresu zamieszkania. W zeznaniu podatkowym należy wpisać adres, który obowiązuje w momencie składania PIT, a nie ten, który jest zapisany w dowodzie osobistym lub adresie zameldowania. Jeśli adres zamieszkania różni się od zameldowania, należy wpisać ten aktualny.
4. Pomyłka w dochodach przy rozliczeniu wspólnym z małżonkiem
W przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem, należy bardzo dokładnie wpisać dane do odpowiednich rubryk. Główny błąd polega na tym, że podatnicy często wpisują dochody małżonka w polu przeznaczonym dla dochodów swoich. Rozliczając się wspólnie, musimy konsekwentnie trzymać się przyjętego podziału danych.
5. Nieprawidłowe przeniesienie danych lub zsumowanie dochodów
Kolejnymi pomyłkami są niestaranne przenoszenie danych z formularzy PIT-11 czy błędne sumowanie dochodów uzyskanych z różnych źródeł. Z tego względu warto kilkakrotnie sprawdzić, czy wszystkie dane zostały „przepisane” prawidłowo.
Komentuje biuro rachunkowe Łódź
Jak mówi biuro rachunkowe Łódź: ”Jednym z najczęstszych błędów, które widzimy w PIT-37, jest pomyłka przy przenoszeniu danych z PIT-11 i niewłaściwe sumowanie dochodów. To często skutkuje błędami, które wymagają składania korekty.
Ponadto, częsty błąd dotyczy braku rozliczenia z dochodów uzyskanych poza granicami Polski. „Podatnicy zapominają o tym, że rezydenci muszą w Polsce odprowadzić podatek od całości swoich dochodów. Nie liczy się tutaj miejsce położenia ich źródeł, a więc to, czy osiągają dochód w Polsce czy za granicą”. – dodaje ekspert.
6. Źle wybrane ulgi
Jak się okazuje, podatnicy bardzo często korzystają z ulg, do których tak naprawdę nie mają prawa. Można uniknąć tego w ten sposób, że wcześniej zapoznamy się z wymaganiami, jakie należy spełnić, aby skorzystać z konkretnej ulgi. Co więcej, dosyć prężnie zachodzą zmiany w limitach dostępnych ulg czy wprowadzane są nowelizacje regulujące warunki uprawiające do skorzystania z odliczeń. Wszystko więc warto sprawdzać na bieżąco, a na pewno jeszcze przed złożeniem PIT-u.
7. Brak załączników do deklaracji podatkowej
W określonych sytuacjach podatnik jest zobowiązany do złożenia wraz z PIT-37 odpowiednich załączników. Mogą to być przykładowo PIT-O czy PIT-D. Trzeba dopilnować tego obowiązku i sprawdzić, czy formularze zostały odpowiednio dołączone do zeznania.
8. Błędy w wykazywaniu zaliczek należnych i wpłaconych
Przy rozliczeniu PIT należy wziąć pod uwagę, kiedy wymagane jest wykazanie zaliczek należnych za rok podatkowy, a kiedy określamy naliczki wpłacone. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że podatnik nie wpłacił wszystkich zaliczek należnych za zakończony rok. Wówczas kwota zaliczek wpłaconych będzie niższa niż kwota zaliczek należnych.
9. Błędne zaokrąglanie kwot lub zapominanie o zaokrąglaniu
Znaczna część kwot, które wykazujemy w naszych zeznaniach PIT, podlega zaokrągleniu do pełnych złotych. Nie wszyscy jednak znają odpowiednią zasadę, jaką wówczas należy stosować. Koncówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy należy bowiem pominąć. Z kolei końcówki kwot 50 i więcej groszy podwyższamy do pełnych złotych.