Biura poselskie w Piotrkowie nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnościami?
Osoby na wózkach wciąż mają problemy z dostaniem się do biur polityków. Wiele z nich z powodu barier architektonicznych jest nieprzystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Biuro PiS znajduje się w Rynku Trybunalskim. Wejście bez podjazdu, dalej długi wąski korytarz i strome schody. Drzwi zamknięte, a na nich tabliczka z telefonami, których nikt nie odbiera.
Kolejne biuro, tym razem Koalicji Obywatelskiej, to kolejne schody. Na szczęście jest w nim ktoś – to Małgorzata Pingot. – Niestety nie ma w Piotrkowie zbyt dużo lokali, które miałyby możliwość wejścia z parteru i dostania się natychmiast do biura. Jeżeli chodzi o dostępność, to możemy wyjść na zewnątrz do osób z niepełnosprawnościami, ewentualnie mogę dojechać do kogoś takiego. Nie ma problemu.
Pani Eli, mamie chłopca z niepełnosprawnościami, zdarza się wnosić wózek. Jak mówi, niedostępnych miejsc nie brakuje. – Osoba, która jest na wózku, też czuje taki dyskomfort, że chyba jest inna, a przecież wszystko powinno być zrobione tak, żeby oni nie czuli się wykluczeni.
Pan Paweł ma problemy z poruszaniem się – zwraca uwagę na niedostępność niektórych lokali wyborczych.
Posłuchaj:
- „akt100624 niedosyêpne biura (1)” z albumu „S³owo”.
Łódź
Biuro senatora Kwiatkowskiego mieści się na ostatnim piętrze kamienicy przy ulicy Więckowskiego, przez ścianę sąsiaduje z Teatrem Nowym. Windy ani jednej, za to jest wiele schodów, co w oczywisty sposób utrudnia osobom z niepełnosprawnościami kontakt i ogranicza dostęp do biura senatorskiego.
Biuro posłanki Ewy Szymanowskiej z PL2050 mieści się przy Kościuszki 1 – co prawda na parterze, ale kilka schodków trzeba pokonać, a podjazdu dla wózków brak.
Skierniewice
W Skierniewicach biuro poselskie PiS mieści się na 1. piętrze w dwupiętrowej kamienicy pod adresem Rynek, co też jest utrudnieniem dla osób z niepełnosprawnościami.
Sieradz
Wśród biur posłów i europosłów usytuowanych w kamienicach przy sieradzkim Rynku najłatwiej dostać się do lokalu wynajmowanego przez Witolda Waszczykowskiego. Paradoksalnie – zostanie ono jednak zamknięte, ponieważ, były już wkrótce, europarlamentarzysta nie zdobył mandatu w tegorocznych wyborach.
By wejść, w czasie dyżurów do biura Witolda Waszczykowskiego, wystaczy pokonać niewielki próg. Wprost z chodnika, z małą pomocą, można wprowadzić tam osobę na wózku inwalidzkim, wejdzie też petent o kulach czy z balkonikiem.
Jak informuje Iwona Siercha, dyrektor biura europosła, który kończy kadencję, wewnatrz jest przestronnie, bez progów, a dla osób z niepełnosprawnościami przystosowano też łazienkę.