Instytut jest jednostką podległą MSWiA, a jego zadanie to wspieranie i opiniowanie zmian w polskiej samorządności. Kilka miesięcy temu wybrano nowych członków rady Instytutu. Pierwsze posiedzenie w nowym składzie dotyczy koncepcji zmian w organizacji terytorialnej samorządów. Zmiany granic administracyjnych nie zawsze są radykalne i często odbywają się na poziomie gminnym – mówi profesor Paweł Swianiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.
Mamy na uwadze to, że Polska się zmienia, wiemy, że liczne obszary są obszarami depopulacyjnymi, wyludniającymi się i pora się zastanowić, co w związku z tym, czy te procesy depopulacji mogą powinny mieć jakiś wpływ na zmianę organizacji terytorialnej samorządu – powiedział Swianiewicz.
Rada Instytutu będzie dyskutowała na tematy ważne dla samorządów podczas debat samorządowych. Są plany, by organizować je kilka razy w roku. Następna debata Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego będzie poświęcona zarzadzaniu obszarami metropolitalnymi i mniejszymi aglomeracjami.