Muzeum Kinematografii w Łodzi od lat pielęgnuje dziedzictwo polskiego kina. Dba aby nie tylko dzieła filmowe, lecz także wspomnienia i doświadczenia twórców i twórczyń oraz pracowników zostały zachowane dla przyszłych pokoleń. Archiwum Historii Mówionej to wyjątkowa kolekcja wywiadów audiowizualnych z osobami związanymi z polskim przemysłem filmowym.
Dzięki tej inicjatywie możemy usłyszeć i zobaczyć opowieści reżyserów, operatorów, scenografów, animatorów, kostiumologów, rekwizytorów, kierowników produkcji oraz wielu innych osób, które pracowały za kulisami. Te wyjątkowe opowieści pozwalają zajrzeć za ekran i zrozumieć, jak powstawały kultowe polskie filmy. Swoimi historiami podzielili się m.in. Paweł Edelman, Magnus von Horn, Piotr Dumała, Danuta Malipan czy Maja Komorowska.
Rozwój Archiwum Historii Mówionej – nowe wywiady i nowoczesna sala audiowizualna
Obecnie Muzeum Kinematografii realizuje przedsięwzięcie mające na celu rozwój Archiwum Historii Mówionej poprzez realizację 30 nowych wywiadów z wybitnymi przedstawicielami polskiej kinematografii oraz zwiększenie dostępności tych materiałów. Nowoczesny sprzęt zapewni wysoką jakość nagrań, a transkrypcje oraz infrastruktura zgodna z wymogami dostępności umożliwią korzystanie z zasobów także osobom z niepełnosprawnościami.
Wszystkie materiały będą dostępne zarówno stacjonarnie w siedzibie Muzeum przy placu Zwycięstwa 1, jak i online na podstronie internetowej. Integralną częścią projektu jest modernizacja przestrzeni Muzeum, w ramach której powstanie sala audiowizualna, włączona w wystawę stałą „Łódź filmowa”. Sala ta będzie służyć zarówno do prezentacji nagrań, jak i rejestracji kolejnych wywiadów, oferując m.in. dwa stanowiska komputerowe, wygłuszenie, mobilne wyposażenie oraz dodatkowe oświetlenie. Przestrzeń umożliwi zwiedzającym korzystanie z zasobów Archiwum podczas wizyty w Muzeum, a pracownicy zapewnią wsparcie w obsłudze sprzętu.
W stronę przyszłości i dostępności
Realizacja projektu to ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności Archiwum Historii Mówionej. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i wysokiej jakości materiałom audiowizualnym Muzeum Kinematografii w Łodzi nie tylko kontynuuje swoją misję, ale także otwiera drzwi do świata wspomnień dla coraz szerszego grona odbiorców.
Zachowanie wspomnień pracowników polskiego przemysłu filmowego to działanie o ogromnej wartości kulturowej. Każda zarejestrowana rozmowa to nie tylko świadectwo czasów, ale także opowieść o pasji i sztuce. Dzięki temu projektowi przeszłość polskiej kinematografii staje się żywym dziedzictwem, z którego możemy czerpać inspiracje.
Jeśli chcesz odkryć historie skrywane za kulisami polskiego kina, odwiedź stronę internetową Muzeum Kinematografii w Łodzi (a od 18 grudnia salę audiowizualną) i zanurz się w Archiwum Historii Mówionej – miejscu, gdzie wspomnienia nabierają życia.
SALA AUDIOWIZUALNA UDOSTĘPNIONA ZOSTANIE ZWIEDZAJĄCYM 18 GRUDNIA
_
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.