Andrzej M. Bartczak nie żyje
Nie żyje Andrzej Marian Bartczak, polski pedagog, artysta, profesor zwyczajny na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmował się grafiką artystyczną, rysunkiem, malarstwem, tkaniną unikatową, obiektem, ceramiką, a także książką artystyczną i sztuką słowa.
Tych książek jest wiele tysięcy. Robię je nieprzerwanie przez dziesięciolecia. Od książki drukowanej, czyli klasycznej, składającej się z odbitek graficznych do książek obiektów – mówił wiosną 2024 roku, podczas otwarcia swojej wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Urodził się 8 marca 1945 roku w Kutnie, ale to z Łodzią był związany zawodowo. W latach 1963–1969 studiował na Wydziale Tkaniny w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Na ASP prowadził Pracownię Technik Drzeworytniczych, a od 1984 roku kierował Katedrą Grafiki Warsztatowej.
Profesor Wiesław Łuczaj, współkurator pokazu, podkreślał wówczas, że twórczość Andrzeja M. Bartczaka częściowo wpisuje się w tendencję, w której artysta jest archeologiem kultury.
Odwraca się i patrzy, co cywilizacja, czy dana kultura wyprodukowała materialnego. Z tego śmietnika kultury wybiera te odpadki i to w sensie dosłownym. Jakieś pudełka po kosmetykach, czy owocach, jakieś skrzyneczki po perfumach. I zamienia je w obiekty artystyczne. W tym jest głęboki namysł nad cywilizacją, ponieważ kultura materialna zawsze idzie w parze z jakimś rodzajem duchowości i myślenia o życiu, śmierci, przemijaniu – mówił.
Andrzej M. Bartczak był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON z siedzibą w Szwajcarii. W 2015 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Zmarł w wieku niespełna 80 lat.