Akcja Rośnij Zdrowo, czyli jak uniknąć otyłości. Stwierdzono ją już u ponad 30 proc. dzieci i młodzieży w Polsce [ZDJĘCIA+WIDEO]
Kilka szkół w województwie łódzkim zostało objętych akcją "Rośnij Zdrowo", której głównym celem jest profilaktyka i leczenie otyłości wśród dzieci ze szkół podstawowych.
Akcja “Rośnij Zdrowo” ma promować zdrowy i aktywny tryb życia. Umożliwia dzieciom i ich rodzicom skorzystanie z porady lekarzy, dietetyków, endokrynologów i psychologów. Prowadzone badania przesiewowe pozwolą na wczesną diagnozę i wczesne leczenie dzieci zagrożonych nadwagą. A problem jest duży.
– Szacuje się, że ponad 30 proc. dzieci i młodzieży w Polsce ma nadwagę lub otyłość i te odsetki właściwie rosną z każdym dziesięcioleciem. Aż 90 proc. przypadków otyłości to otyłość prosta, czyli wynikająca z przekarmienia. Dzieci same decydują o tym, co jedzą, bo rodzice w pośpiechu nie mają wystarczająco czasu. Bardzo istotne jest to, że większość dzieci zgłasza, że nie jadają posiłków wspólnie z rodzicami. Zaczynamy od edukacji, ale ona powinna dotyczyć całej rodziny – podkreśla prof. Elżbieta Jakubowska-Pietkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Choroba cywilizacyjna i społeczna
Otyłość jest uznawana za chorobę społeczną i cywilizacyjną, którą trzeba diagnozować oraz leczyć. Akcję “Rośnij Zdrowo” zainaugurował dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 44 w Łodzi wojewoda Tobiasz Bocheński.
– W województwie Łódzkim będą odbywały się i już się odbywają badania przesiewowe wśród dzieci w gminach różnego rodzaju, większych i mniejszych. Dzieci, jak i rodzice, będą mogli korzystać z porad lekarzy, dietetyków, endokrynologów, psychologów dlatego, że zjawisko otyłości może mieć rożnego rodzaju genezę. Jest to dla mnie szczególnie ważne ponieważ zmalałem przez ostatni rok i to była moja osobista walka z otyłością. Zdaję sobie sprawę, jaki to jest problem i co trzeba robić oraz jak człowiek lepiej się czuje, kiedy jest aktywny fizycznie i zdrowo się odżywia. Tym doświadczeniem chciałbym się dzielić ze wszystkimi młodymi osobami, które wchodzą w swoją dorosłość i czują się czasami wytykane palcami z powodu swojej wagi, a można temu dość łatwo zaradzić, co powoduje zwiększenie aktywności życia – podkreśla Tobiasz Bocheński.
Dorośli dają przykład
Gościem specjalnym na wspólnej lekcji wychowania fizycznego był utytułowany siatkarz, Marcin Możdżonek.
– To my dajemy przykład dzieciom i dzieci są naszym lustrzanym odbiciem. To my siedzimy często z telefonem w ręku, to my siedzimy na kanapie przed telewizorami. To my nie chodzimy na spacery, nie jeździmy na rowerach, nie chodzimy na basen i nie ruszamy się i dzieci biorą z nas przykład -przestrzega Marcin Możdżonek.
Projekt “Rośnij Zdrowo” ma na celu zmotywować młodzież do aktywnego i zdrowego trybu życia, ponieważ po pandemii dzieci często czują się wyobcowane, a ich codzienność zazwyczaj wiąże się z ekranami telefonów i telewizorów.
Posłuchaj:
Dr Ewa Starostecka z ICZMP podkreśla, że obecnie w Polsce odnotowywano jest ogromny wzrost pacjentów z otyłością.
Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności. Zgadzam się