Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie – wsi znajdującej się na obszarze dzisiejszej Litwy, w okręgu wileńskim. Był żołnierzem, politykiem, działaczem społecznym i niepodległościowym. Powszechnie uważany jest za męża stanu.
W 1892 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, której został krajowym przywódcą. Stworzył Organizację Bojową PPS oraz Polską Organizację Wojskową. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. W latach 1918-1922 sprawował funkcję Naczelnika Państwa, a w 1920 roku został pierwszym marszałkiem Polski. Dowodził w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku.
Józef Piłsudski był przywódcą obozu sanacji po przewrocie majowym w 1926 roku, a następnie dwukrotnie sprawował funkcję premiera (w latach 1926–1928 oraz 1930 roku). Bezsprzecznie odcisnął piętno na kształcie polityki II RP – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
88 lat temu, 12 maja, o godzinie 20:45 w Belwederze zmarł Marszałek Józef Piłsudski.
Naczelnik Wyzwolonej Polski.
Przypominamy ważne fakty z życia Komendanta.
Niech pamięć o Nim nigdy nie zginie!
Zobaczcie ten film i przekażcie go dalej! pic.twitter.com/SkEOyHUmiP— PL1918 (@PL1918) May 12, 2023
Marszałek zmarł w Belwederze 12 maja 1935 roku. W kraju ogłoszono wówczas żałobę. 12 maja 1936 roku serce Józefa Piłsudskiego zostało złożone w grobie jego matki na wileńskim cmentarzu Na Rossie.
1. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
2. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
3. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
4. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
5. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
6. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
7. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
8. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
9. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
10. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
11. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
12. Mariusz Janik
Cmentarz Na Rossie, Wilno
Piłsudski spoczął ostatecznie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w katedrze wawelskiej, 22 czerwca 1937 roku.
„Łódzka historia” Józefa Piłsudskiego
Piłsudski ożenił się w 1899 roku z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową. W tym samym roku małżeństwo Piłsudskich zamieszkało na ulicy Wschodniej w Łodzi. W ich mieszkaniu prowadzona była tajna drukarnia „Robotnika”. W nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku, po wcześniejszym zdekonspirowaniu wydawnictwa, Piłsudski trafił do aresztu wraz z żoną. Początkowo małżonkowie spędzili kilka tygodni w carskim więzieniu przy ulicy Długiej (obecnie Gdańskiej 13). W kwietniu Piłsudskiego przeniesiono do Warszawy.
Monografia na temat Józefa Piłsudskiego
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Krzysztofem Klocem, pracownikiem naukowym Katedry Historii Najnowszej w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, autorem monografii o Piłsudskim, którą przeprowadziła Agata Zielińska
Monografia o Piłsudskim to, jak twierdzi sam autor, próba pokazania procesu “przeobrażania się” Józefa Piłsudskiego z lidera PPS w niekwestionowanego przywódcę – Komendanta. To również próba pokazania, jak powstawał krąg wiernych Piłsudczyków i z czego wynikało zainteresowanie ideą wodzostwa, bezgraniczne oddanie i tworzenie kultu Komendanta.