Szkolenie online czy tradycyjne które wybrać?
Szybkie łącza Internetowe pozwalające na bezproblemową transmisję głosu i obrazu wysokiej jakości na żywo pozwalają sprawnie zorganizować i przeprowadzić szkolenie online. Uczestnicy takiego szkolenia oszczędzają czas potrzebny na dojazd na miejsce szkolenia i dzięki temu poprawiają produktywność. Czy zawsze jednak szkolenie online jest równie efektywne co szkolenie tradycyjne? Kiedy wybrać szkolenie stacjonarne, a kiedy szkolenie online?
Artykuł partnera

Zmiany w sposobach pracy oraz uczenia się postępują stopniowo i często pozostają poza naszą uwagą. Zdarza się jednak również, że raz na jakiś czas zmiany mają charakter rewolucyjny. Takie zmiany zaszły między innymi na rynku szkoleń wraz z pandemią SARS-CoV-2, gdy firmy chcąc ograniczyć ryzyko przeszły na tryb pracy zdalnej. Wprowadzone ograniczenia w podróżowaniu i organizowaniu spotkań wymusiły też błyskawiczne zmiany w formie prowadzenia szkoleń. Pomimo wprowadzonych ograniczeń pracownicy wciąż odczuwali potrzebę rozwoju kompetencji oraz poszerzania wiedzy szkolenia online stały się odpowiedzią na zaistniałą sytuację.
Czym są szkolenia online?
Szkolenie online to forma nauki, w której dostęp do materiałów czy treści szkoleniowych odbywa się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Szkolenia online mogą przyjmować postać szkolenia prowadzonego na żywo, wówczas trener przez Internet szkoli uczestników znajdujących się w różnych lokalizacjach, jak też postać szkoleń e-learningowych. W ich przypadku uczestnicy otrzymują dostęp do platformy szkoleniowej, na której umieszczone są materiały dydaktyczne. Mają one najczęściej postać nagrań wideo, tekstów i prezentacji multimedialnych oraz quizów i ćwiczeń do wykonania.
W trakcie szkolenia online prowadzonego na żywo trener i uczestnicy logują się do wirtualnej sali szkoleniowej, gdzie na wirtualnej tablicy prezentowany jest materiał szkoleniowy. Może on mieć postać tradycyjnej prezentacji PowerPoint, ale również wykładu, dyskusji, ćwiczeń w podgrupach itp. Uczestnicy mogą na bieżąco się komunikować, zadawać pytania, dzielić się własnym doświadczeniem oraz wątpliwościami. Komunikacja możliwa się poprzez wideo, ale też chat oraz coraz częściej forum dyskusyjne dla uczestników, które można dzielić też na podgrupy.
Taka forma prowadzenia zajęć sprawia, że szkolenia online są zbliżone pod względem przebiegu do tradycyjnego szkolenia realizowanego w fizycznej Sali szkoleniowej.
Szkolenia online a szkolenia stacjonarne
Szkolenia online, zwłaszcza te prowadzone na żywo, pozwalają zapewnić kilka korzyści, które są niemożliwe do osiągnięcia w przypadku szkolenia stacjonarnego.
Szkolenie online nie wymaga podróżowania. Technologia porozumiewania się na odległość pozwala zapewnić kontakt pomiędzy trenerem szkolenia online, a jego uczestnikami. Mogą oni połączyć się z salą szkoleniową z dowolnego miejsca, nie tylko z biura, ale też z domu. Pozwala to oszczędzić czas i związany z podróżowaniem na miejsce szkolenia stacjonarnego.
Szkolenie online jest najczęściej tańsze. Różnica w cenie szkolenia online i szkolenia stacjonarnego wynika nie tylko z kosztów szkolenia, które uczestnik zobowiązany jest ponieść na rzecz organizatora, ale również z faktu, że szkolenie online nie wymaga ponoszenia kosztów dojazdu na szkolenie, noclegu i delegacji. Samo szkolenie online jest z reguły tańsze, gdyż jego organizator nie ponosi kosztów wynajmu Sali konferencyjnej, zapewnienia wyżywienia uczestnikom, materiałów drukowanych itp.
Szkolenie online można nagrać. Jeśli szkolenie online jest nagrywane uczestnicy zyskują możliwość powrotu do treści szkolenia nawet wiele tygodni po jego realizacji. Jest to niezwykle istotne, gdyż utrwalania wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie szkolenia jest równie ważne dla efektywności procesu uczenia się, jak same uczestnictwo w zajęciach.
Szkolenia online mają oczywiście również swoje ograniczenia:
- nie są efektywne w zdobywaniu umiejętności praktycznych, wymagających przećwiczenia i interakcji fizycznej,
- są bardziej wymagające pod kątem zachowania koncentracji uczestników, dlatego powinny zawierać więcej przerw, a materiał powinien być podzielony na mniejsze części,
- wymagają aktywnego wciągania uczestników w zajęcia, tak aby osoby bardziej introwertyczne nie pozostały na uboczu,
- nie są tak dobre w nawiązywaniu kontaktów zawodowych jak szkolenia stacjonarne, w trakcie których do networkingu wykorzystywane mogą być też przerwy kawowe czy obiad.
Większość szkoleń online może być jednak równie skuteczna jak szkolenia tradycyjne.
Gdzie znaleźć szkolenia online?
Oferta szkoleń online jest dzisiaj bardzo szeroka. Żeby znaleźć szkolenie online dopasowane do naszych zainteresowań i potrzeb możemy odwiedzić internetowy katalog szkoleń otwartych, w którym dostępne są szkolenia online do setek organizatorów. Jeden z takich katalogów znajdziemy nahttps://eventis.pl/szkolenia, gdzie swoje oferty umieszcza ponad 800 organizatorów szkoleń online, szkoleń stacjonarnych oraz szkoleń e-learningowych. Stwarza to możliwość porównywania tytułów i programów szkoleń od różnych organizatorów, w tym możliwość porównania cen szkoleń.
Jeśli jednak preferujemy szkolenia stacjonarne to w bazie znajdziemy również kilkaset szkoleń realizowanych w Łodzi. Wystarczy odwiedzić podstronęhttps://eventis.pl/szkolenia/lodzżeby poznać nadchodzące szkolenia.
Co jest potrzebne do udziału w szkoleniu on-line?
Chcąc wziąć udział w szkoleniu prowadzonym on-line powinniśmy zadbać o kilka elementów, które zapewnią że udział w zajęciach będzie efektywny:
- dostępu do szybkiego łącza internetowego pozwalającego na bezproblemową transmisję głosu i obrazu, co przy aktualnej jakości łącz internetowych w Polsce nie powinno być problemem,
- zapewnienie sobie miejsca, w którym nikt nie będzie nas rozpraszał i przeszkadzał, jak również z dobrym oświetleniem, które sprawi, że będziemy dobrze widoczni, a wzrok nie będzie się męczył od światła monitora,
- przygotowanie komputera z kamerą, dobrych słuchawek z mikrofonem lub głośników, aby nasz udział w szkoleniu online był możliwie wygodny,
- zapewnienie sobie napojów takich jak kawa czy woda.
Oprogramowania niezbędne do szkolenia online
Czasy, gdy na komputerze trzeba było instalować specjalne oprogramowanie, aby wziąć udział w szkoleniu online są już dawno za nami. Dzisiaj najczęściej do udziału w szkoleniu wystarczające jest posiadanie zainstalowanej przeglądarki internetowej, takiej jak Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox lub Apple Safari. Każda z nich umożliwia uczestnictwo w szkoleniu online, transmisję głosu i obrazu oraz obsługę większości aplikacji do prowadzenia szkoleń online.
Nawet jeśli organizator szkolenia online organizuje je z użyciem specjalnego programu, najczęściej Microsoft Teams, Zoom czy Webex, to nie musimy instalować go na komputerze, gdyż z powodzeniem działają one właśnie za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Podsumowanie
Szkolenia online prowadzone na żywo posiadają wiele zalet pozwalających na efektywną naukę i zdobywanie kompetencji. Dzięki ich przystępności cenowej oraz szerokiej ofercie pozwalają na rozwój każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia. Interaktywna forma, możliwość dostosowania tempa zajęć do poziomu i potrzeb grupy, brak konieczności podróżowania to niewątpliwe zalety każdego szkolenia online prowadzonego w formie zajęć na żywo.