Piotrków: zerwana linia energetyczna sporym zagrożeniem
O mały włos a doszłoby do tragedii. W Piotrkowie Trybunalskim zerwała się linia sieci średniego napięcia.
Napięcie nawet 3 000 V
Przewód pod napięciem leżał na kilku posesjach, a także w poprzek ulicy. Według strażaków napięcie w sieci mogło sięgać nawet 3 tysięcy woltów.
-Było widać, że przez pięć czy dziesięć minut ten prąd tutaj szalał, iskry, płomienie. Wszystko się paliło dookoła – mówi jeden z okolicznych mieszkańców.
– Jakby jakaś osoba tu była, to by nie przeżyła. Ten przewód tańcował i wszystko się paliło, jak na filmach – dodaje drugi mieszkaniec Piotrkowa.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Zerwana linia energetyczna sporym zagrożeniem dla mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego | audio (m4a) audio (oga) |
Zerwała się linka podtrzymująca?
Z nieoficjalnych informacji wynika, że zerwała się linka podtrzymująca linię energetyczną. Ceramiczny izolator nie wytrzymał obciążenia, pękł, a kabel spadł na ziemię.
Oficjalny komentarz PGE Dystrybucji:
1. Jak doszło do awarii sieci w Piotrkowie przy ulicy Dębowej? Co było jej przyczyną?
Potwierdzamy, że we wtorek 16 sierpnia po godz. 6.00 doszło do awarii w sieci średniego napięcia przy ul. Dębowej w Piotrkowie Trybunalskim. Bezpośrednią przyczyną zdarzenia było samoczynne uszkodzenia izolatora, a w konsekwencji zerwanie linii 15 kV przez przepalenie przewodu. Obecnie prowadzone są analizy, co mogło wywołać uszkodzenie. Dokładne wnioski będą dostępne po jej przeprowadzeniu.
2. Jakie napięcie było w sieci? Zerwany przewód opalił ogrodzenie i trawnik a także spowodował pożar.
Napięcie między przewodem a ziemią wynosiło 9kV.
3. Ile czasu minęło od przyjęcia zgłoszenia do przyjazdu na miejsce pogotowia energetycznego?
Pogotowie energetyczne było na miejscu o godz. 6.38, a zgłoszenie od mieszkańca odnotowano o godz. 6.26. O godz. 6.31 zdalnie wyłączono zasilanie linii.
4.Czy dyspozytor sieci wiedział o zdarzeniu nim zadzwonili ze zgłoszeniem mieszkańcy okolicznych domów?
Informację o wydarzeniu, pracownik obszarowej dyspozycji ruchu uzyskał od mieszkańca o godz. 6.26.
5. Kiedy awaria zostanie usunięta? Jeden z właścicieli posesji mówił, że nie wpuści na swój teren przedstawicieli PGE.
Część mieszkańców objętych awaryjnym wyłączeniem została zasilona z innego ciągu o godz. 06.49, a pozostała część o godz. 06.59. Naprawa uszkodzonej linii zgodnie z ustaleniami z właścicielem nieruchomości, na której znajduje się uszkodzony element sieci, planowana jest na początku września.
6. Jak często sprawdzany jest stan techniczny sieci energetycznej?
Zgodnie z przepisami oględziny linii prowadzone są w cyklu 5- letnim, a ich następstwem są dedykowane przeglądy techniczne.
7. Kiedy ostatnio kontrolowano tą konkretną linię?
Ostatni przegląd ww. linii miał miejsce w marcu 2020 roku, natomiast oględziny linii w maju 2022 roku.
8. Czy sieć w województwie jest tylko napowietrzna czy “chowana” jest pod ziemię?
Wartoprzeczytać
Sieć energetyczna w województwie łódzkim, podobnie jak w całej Polsce, to przede wszystkim linie napowietrzne. Na terenie działania łódzkiego oddziału PGE Dystrybucja linie napowietrzne sieci średniego napięcia stanowią ponad 14 tys. kilometrów, a linie kablowe (pod ziemią) 4,8 tys. kilometrów. W perspektywie kilku najbliższych lat przeprowadzony zostanie program kablowania ok. 2,3 tys. kilometrów linii.
Również ten odcinek linii jest planowany do skablowania. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja projektowa, a zakończenie prac planowane jest w połowie 2024 roku.
9. Jakie inwestycje prowadzone są w Łódzkiem?
Obecnie na terenie działania PGE Dystrybucja Oddział Łódź prowadzony jest szereg inwestycji energetycznych, o różnym stopniu zaawansowania. W bieżącym roku łódzki oddział przeznaczył ponad pół miliarda złotych na inwestycje w sieć energetyczną. Będą one służyć modernizacji i rozbudowie infrastruktury energetycznej oraz stwarzaniu nowych możliwości przyłączeniowych, w tym dla odnawialnych źródeł energii.
Największe prowadzone lub przygotowywane inwestycje to: rozbudowa stacji 220/110/15 kV Piotrków, modernizacja stacji 110 kV Sosnowiec, modernizacja stacji 110 kV Boryszew, rozbudowa stacji 110 kV Słupia, modernizacja stacji 110 kV Ruda, budowa linii WN Sulejów-Sławno, budowa stacji 110 kV Kruszów.
10.Jakie działania będą wprowadzone, by zapobiegać takim zdarzeniom?
Obecnie prowadzona są analizy, wyjaśniające przyczyny awarii. Po ich zakończeniu zostaną podjęte działania, tak aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.
Jarosław Krak
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO |