Gamingowy PC czy płyta główna musi mieć LGA 1700?
Od razu udzielmy odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego tekstu: nie, komputer do gamingu nie musi być wyposażony w płytę główną z socketem 1700. Są jednak okoliczności, które wymuszają na Tobie inwestycję właśnie w taki podzespół. Mówiąc krótko: to zależy. Zapraszamy do lektury krótkiego wyjaśnienia tej kwestii.
Artykuł partnera
Płyty główne z LGA 1700 co je wyróżnia?
Nowatorskiepłyty główne LGA 1700pojawiły się w sprzedaży dopiero pod koniec 2021 roku i jeszcze przed premierą wzbudziły sporą ekscytację wśród graczy, których interesują jak najwyższe osiągi komputera przeznaczonego głównie do grania lub innych, równie obciążających zadań. LGA 1700 jest oznaczeniem gniazda procesora, czyli socketu. W płytach głównych z tym elementem zachodzi kompatybilność z 12. oraz 13. generacją procesorów marki Intel. Jeżeli więc planujesz nabyć CPU z generacji nazywanych Alder Lake i Raptor Lake, przygotuj się na zakup płyty głównej właśnie z socketem LGA 1700. Tak jak sugeruje nazwa, gniazdo ma aż 1700 pinów, a więc o 500 więcej niż poprzednik, czyli LGA 1200.
Czy potrzebujesz płyty głównej LGA 1700 do gamingu?
LGA 1700 jest obecnie standardem, który w swoich płytach głównych proponują czołowi producenci w branży Gigabyte, ASRock, MSI czy Asus. Zachodzi zatem pytanie, czy to jedyny słuszny wybór dla gracza. Odpowiedź brzmi: nie. Po pierwsze, możesz być zwolennikiem procesorów firmy AMD, np. z rodziny Ryzen, a wówczas Twoja płyta główna musi mieć socket AM4. Po drugie, gracze stawiający na CPU Intel nie są skazani wyłącznie na 12. generację. Mimo wszystko 11. generacja nadal jest bardzo atrakcyjnym wyborem i pozwala na płynną rozrywkę w wielu topowych grach. Nie ma przypadku w fakcie, że sklepy internetowe czy stacjonarne wciąż prowadzą szeroko zakrojoną sprzedaż płyt z gniazdami LGA 1200, a wśród chętnych są także gamerzy.
Ustalmy zatem ponad wszelką wątpliwość: tak, płyta główna z LGA 1700 jest dobrym wyborem dla graczy z dużymi oczekiwaniami, którzy chcą inwestować w najnowocześniejsze procesory marki Intel. Nie jest jednak wymogiem wiele gier, nawet tych najlepszych, działa płynnie też na nieco starszych CPU. Co za tym idzie, wybór np. LGA 1200 wciąż ma sens. Za najczęściej rekomendowane płyty główne z LGA 1700 zapłacisz w połowie 2022 roku kwotę w przedziale 1000-2000 zł.