Dzikie wysypiska w Łodzi. Pomóż naukowcom UŁ stworzyć wirtualną mapę nielegalnych składowisk
Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego wspólnie z mieszkańcami tworzą wirtualną mapę dzikich wysypisk śmieci w Łodzi. Mapa ma pozwolić określić skalę zjawiska nielegalnych składowisk. Ma także pokazać zaangażowanie łodzian w rozwiązywanie trudnych problemów.
Mapa dzikich wysypisk w Łodzi
Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego wspólnie z mieszkańcami tworzą wirtualną mapę dzikich wysypisk w Łodzi. Projektrozpoczął się w marcu. Dotąd łodzianie wskazali 183 miejsca, gdzie nielegalnie wyrzucane są śmieci. Do akcji przyłączyło się jednak niewiele ponad 50 osób.
Projekt wkracza w kolejny etap. – W ciągu najbliższych tygodni planujemy dyskusje grupowe z mieszkańcami, aktywistami miejskimi, ekologami. Chcemy dowiedzieć się, jak z ich perspektywy wygląda doświadczanie dzikich wysypisk śmieci w mieście. Chcemy jeszcze przeprowadzić wywiady z osobami, które na co dzień zajmują się śmieciami, czyli pracownikami śmieciarek oraz dozorcami – mówi prof. Anna Kacperczyk z Katedry Metod i Technik Badań Społecznych Instytutu Socjologii UŁ, pomysłodawczyni akcji.
Wstępne wyniki badań (stan na 30 czerwca) pokazują, że największeproblemy z dzikimi wysypiskami są w Śródmieściu i na Widzewie.Do najpopularniejszychodpadów, które są deponowane w nieprzeznaczonych do tego miejscach, zaliczają się:
- butelki po alkoholu,
- plastik,
- szkło,
- folia,
- puszki,
- zużyte opony,
- meble,
- gruz poremontowy/pobudowlany.
Najbliższe spotkanie w piątek
Najbliższe spotkanie dyskusyjne z uczestnikami projektu w najbliższy piątek (15 lipca) o godz. 16.00 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ(ul. Rewolucji 1905 roku 41/43).
Szczegółowe informacje na temat projektu “Mapa dzikich wysypisk” dostępne są TUTAJ.
Posłuchaj także: Powstaje mapa dzikich wysypisk w Łodzi [SZKIEŁKO i OKO]
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |