Życie owadów uchwycone w bursztynie I Szkiełko i oko
Co kryją w sobie bursztyny pochodzące sprzed 100 milionów lat? Czego można dowiedzieć się badając okazy wydobywane w Birmie, a pochodzące z czasów dinozaurów? To wie profesor Agnieszka Soszyńska – Maj z Wydziały Biologii Uniwersytetu Łódzkiego, która od wielu lat bada inkluzje owadów w bursztynie. O swojej pasji i odkryciach opowiedziała w magazynie “Szkiełko i oko”
Nazwa | Plik | Autor |
Szkiełko i oko 11.07.2022 – inkluzje owadów w bursztynie | audio (m4a) audio (oga) |
Dr hab. Agnieszka Soszyńska-Maj z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii od wielu lat bada inkluzje owadów w bursztynie pochodzącym nawet sprzed 100 milionów lat. Obiektem badań są wojsiłki, stara ewolucyjnie grupa owadów, które mają bardzo interesujące obyczaje godowe.Samce dysponują bardzo szerokim spektrum zachowań seksualnych – m.in oferuje samicy “prezent ślubny”, którym jest najczęściej jedzenie. W ten sposób nakłaniają partnerkę do odbycia stosunku.
Najstarsza znana obecnie na świecie inkluzja wojsiłki w żywicy kopalnej pochodzi z bursztynu wydobytego w Kantabrii w Hiszpanii, która trafiła do badań w Łodzi dzięki dr Ricardo Prez-de la Fuente z Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie. Naukowcy z Łodzi badają też znacznie młodsze okazy, sprzed 40 milionów lat, wydobyte z regionu bałtyckiego.Dzięki tej różnorodności obiektów możliwe jest wskazanie, jak te owady, ich budowa, a co za tym idzie zwyczaje zmieniały się w czasie.