Zespół Bastille – co o nim wiemy?
Elektryzujący, a zarazem przejmujący do granic czułości – taki jest głos Dana Smitha, wokalisty i założyciela brytyjskiej grupy Bastille. Gatunkami, które przeplatają w ich muzyce są: indie rock, synthpop, rock progresywny, dance, R&B i muzyka elektroniczna. Tak smakowita mieszanka gatunków w połączeniu z ogromnym talentem sprawia, że Bastille są wydarzeniem muzycznym ostatnich lat.
Artykuł partnera

Bastille – historia zespołu
Powstali w 2010 roku. Na początku był to jedynie solowy projekt Dana Smitha, który powrócił do Londynu jako świeżo upieczony student University of Leeds. Wkrótce nawiązał znajomość z perkusistą Chrisem Woodem, gitarzystą Willem Farquarsonem i instrumentalistą klawiszowym Kyleym Simmonsem. Tak powstał słynny dziś na całym świecie brytyjski zespółBastille, którego nazwa odnosi się do Dnia Bastylii – Narodowego Święta Francji. To także dzień urodzin Dana Smitha. Ciekawostką jest, że Smith komponował już jako nastolatek, lecz ukrywał to przed bliskimi: aranżacje nie wychodziły poza obręb jego sypialni. Całe szczęście, że przez przypadek nakrył go jeden z przyjaciół. Usłyszał, docenił i zachęcił do udziału w konkursie Leeds Bright Young Things 2007 – to był pierwszy występ Dana, który ośmielił go na publiczność i stał się zalążkiem do dalszej działalności artystycznej
Dyskografia Bastille – cztery wspaniałe albumy genialnej czwórki z Londynu
Nie sposób ocenić, który z albumów Bastille jest najlepszy – warto nawet tego robić, by nie kategoryzować ich muzyki. Faktem jest, że każdy krążek jest wyjątkowy i różnorodny. Jedno jest pewne – nie ma drugiej takiej grupy, ani wokalisty, który swoim głosem uruchamia w nas tak głębokie pokłady wrażliwości.
Bad Blood (2013)
Pierwsza płyta Bastille ukazała się 4 marca 2013 r. 13 utworów w tym 7 singli zostało bardzo ciepło przyjętych przez publiczność, a zespół szybko stał się popularny nie tylko w Brytanii, gdzieBad Bloodzostał najlepiej sprzedającą się płytą cyfrową roku ale na całym świecie. W albumie nie brak efektów smyczkowych, męskich chórków. Przemyślane, głębokie teksty zawierają liczne odwołania do greckiej mitologii oraz motywów biblijnych. SingielPompeiiuzyskał status podwójnej platyny w USA oraz platyny w Wielkiej Brytanii. Bad Blood wywalczył Bastille nagrodę Brit Award 2014 w kategorii na najbardziej rewolucyjny występ. Z kolei piosenkaOblivionpojawiła się w 9. odcinku 4. sezonuPamiętników Wampirów.
Wild World(2016)
Drugi studyjny album Bastille ukazał się 9 września 2016 roku. Tym razem raczy nas aż 19 utworami, w tym 4 singlami. Ta płyta utrzymana jest nieco mocniej w klimacie progresywnego rocka: zawiera znacznie więcej gitarowych brzmień.Wild WorldBastille uzyskała 1.miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii i Szkocji. Płyta została wyróżniona tytułem najlepszego albumu w konkursie NME Awards 2017.
Doom Days (2019)
Trzecia płyta studyjna Bastille ukazała się 14 czerwca 2019 roku i znalazło się na niej 11 utworów, poprzedzonych 4 doskonałymi singlami. Album bardzo szybko znalazł się w TOP 5 na listach w Wielkiej Brytanii i USA. Z graniem przed fanami utworów zDoomDays Bastille musieli niestety poczekać – pandemia pokrzyżowała ich plany koncertowe.
Give Me The Future (2022)
Czwarta płyta zespołu, wydana 4 lutego 2022 r., to całkiem inne brzmienie. Poznajcie Bastille, jakiego nie znaliście! Smith przyznaje, że płyta powstawała podczas pandemii, a wprowadzenie lockdownu mocno na nią wpłynęło Bastille kontaktowali się przez Zooma, spotykali się tylko online. Przez to płyta stała sie jeszcze bardziej wymowna: muzycy nazywali ją własnym filmem science-fiction. Jest zainspirowana grami wideo, S-F i VR. Zabiera naszą świadomość tam, gdzie można podróżować w czasie, robiąc co się chce, zmieniających osobowość i zatracając się we własnej wyobraźni. UtwórThelma & Louisejest hołdem dla kultowego filmu z lat 90. o tym samym tytule, natomiastClub 57to inspiracja Nowym Jorkiem lat 80 i Keithem Harinem. Ciekawostką jest, że na płycie oprócz elektroniki usłyszymy też dźwięki saksofonu, na którym gra koncertowy muzyk Bastille, Rittipo.