Politechnika Łódzka skutecznie pozyskuje pieniądze z UE. Ponad 2 mln euro na badania naukowe
Politechnika Łódzka jest liderem w województwie, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z programu “Horyzont Europa”. W skali kraju uczelnia zajmuje pod tym względem 8. miejsce. Z największego w historii Unii Europejskiej programu, który wspiera badania naukowe i innowacje PŁ otrzymała już ponad 2 mln euro.
Ponad 2 mln euro dla Politechniki Łódzkiej
Dane opublikowane przez Komisję Europejską dotyczą 114 zamkniętych już konkursów – program rozpoczął się w 2021 roku. Tymczasem łódzka uczelnia poszerzyła swój udział w programie. – Politechnika Łódzka aktualnie realizuje w programie “Horyzont Europa” już 7 projektów, w tym 3 w roli koordynatora. Informację o tej trzeciej koordynacji projektu otrzymaliśmy 5 lipca, tak więc pula przyznanych pieniędzy dodatkowo nam wzrosła. Budżet przyznany uczelni na udział w tych projektach to niemal 2,7 miliona euro – mówi prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki PŁ.
Wspomniane projekty koordynowane przez PŁ:
- SustDesignTex (blisko 1,5 mln euro, w tym ok. 460 tys. euro dla PŁ) – działania związane ze zrównoważonym wzornictwem przemysłowym struktur tekstylnych dla kompozytów. Będą one realizowane wspólnie z uczelniami ze: Szwecji, Niemiec, Hiszpanii oraz z polskim przedsiębiorstwem. Koordynatorem projektu jest dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ z Instytutu Architektury Tekstyliów.
- Life Mercury-Free (niemal 1,4 mln euro, w tym ok. 340 tys. euro dla PŁ) – proekologiczny projekt w tłumaczeniu oznacza Życie bez rtęci. W skład realizującego projekt konsorcjum poza PŁ wchodzi AGH z Krakowa oraz uczelnie z: Ukrainy, Portugalii, Grecji, Holandii i Włoch. Koordynatorem projektu jest prof. Volodymir Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej.
- BioTrainValue (ponad 1,25 mln euro, w tym 184 tys. euro dla PŁ) – partnerami w projekcie są instytucje akademickie i przemysłowe ze: Słowenii, Grecji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Celem projektu jest rozwój i eksperymentalne testowanie nowych technologii, związanych z przetwarzaniem biomasy na innowacyjne bioprodukty dla energetyki i rolnictwa. Koordynatorem projektu jest dr inż. Szymon Szufa, młody badacz z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy.
Czytaj także: Międzynarodowy sukces studentów PŁ. Ich gra wideo pokonała w konkursie inne projekty z branży
Krajowy ranking
W rankingu zamieszonym na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE czołówkę instytucji, które uzyskały największe dofinansowanie z HE stanowią:
- Uniwersytet Warszawski,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,
- Uniwersytet Jagielloński,
- Fundingbox Accelerator sp. z o.o.,
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Instytut Wysokich Ciśnień PAN,
- Instytut Chemii Bioorganicznej PAN,
- Politechnika Łódzka,
- Uniwersytet Gdański,
- Politechnika Śląska.
Zobaczrównież: Zawody w programowaniu robotów na Politechnice Łódzkiej
WIĘCEJ INFORMACJI O EDUKACJI W ŁODZI I REGIONIE. ZNAJDZIESZ W DZIALE “EDUKACJA”. KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ. |