“Ku pamięci żydowskich mieszkańców”. Odsłonięto tablicę pamiątkową w Żychlinie
Dziś (23 czerwca) burmistrz gminy Żychlin w powiecie kutnowskim odsłonił pamiątkową
tablicę.
“Ku pamięci mieszkańców żydowskich”
Żydzi przez cztery wieki byli częścią żychlińskiej społeczności.- W Żychlinie społeczność żydowska stanowiła 40 procent wszystkich mieszkańców. Uważam, że ludzie powinni się kierować zasadom tolerancji, a pamięć jest jednym z elementów tolerancji – mówi Anna Wrzesińska, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.
Na tablicy pamiątkowej zapisanopo polsku, po angielsku i w jidysz:
Ku pamięci tysięcy żydowskich mieszkańców Żychlina, którzy pomogli zbudować miasto i żyli w nim przez pokolenia. W 1940 roku niemieccy okupanci deportowali żychliński Żydów do gett, a w 1942 roku wywieźli ich na śmierć do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Społeczność Żychlina i Stowarzyszenie Potomków Żydowskiej Polski
Centralnej Grupa Żychlińska
Grant z Forum Dialogu
Ufundowanie tablicy było możliwe dzięki grantowi z Forum Dialogu. Bartosz Duszyński uważa, że ważnym jest, by w tak małych społecznościach upamiętnić ich żydowską część.
Czytaj także:W Łodzi powstanie rondo im. Vaclava Havla
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu “Śladami żychlińskich Żydów” jest Bożena Gajewska z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. – Na każdej ulicy Żychlina byli Polacy i Żydzi, tu pracowali, budowali miasto. Mieli piękną synagogę, po której zostały tylko ruiny – mówi Bożena Gajewska.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z KUTNA |