Nieleczone wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki! Jakie mogą być konsekwencje zdrowotne?
Krzywy zgryz, czyli zaburzenia budowy łuku zębowego, to niezwykle często spotykany problem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Wiele wad ma oczywiście podłoże genetyczne, choć to nie jedyny powód ich występowania. Są także efektem negatywnych nawyków i bagatelizowanych nieprawidłowości. Warto pamiętać, że krzywy zgryz nie jest jedynie kwestią estetyki, ale ma również istotny wpływ na komfort naszego życia. Co więcej, nieleczone wady zgryzu zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych, o których opowiemy dziś nieco więcej.
Artykuł partnera
Wada zgryzu problem nie tylko estetyczny
Wydawać by się mogło, że leczenie wad zgryzu ma na celu jedynie poprawę wyglądu pacjenta. Prawdą jest jednak, że zaburzenia w tym zakresie wiążą się również z poważniejszymi komplikacjami związanymi m.in. z prawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Mogą doprowadzić nawet do ich całkowitej dysfunkcji, co w efekcie w znacznym stopniu zaburzy pracę układu żucia. Kolejną uciążliwą konsekwencją krzywych zębów są wady wymowy, z którymi nie poradzi sobie nawet najlepszy logopeda. Ich wyeliminowanie możliwe jest tylko w wyniku skutecznego leczenia ortodontycznego. Jakie konsekwencje niesie za sobą całkowite zlekceważenie zaburzeń budowy łuku zębowego?
Skutki nieleczenia wad zgryzu u dorosłych
Konsekwencje nieleczenia krzywego zgryzu są uzależnione przede wszystkim od rodzaju oraz nasilenia wady i oczywiście nie następują od razu. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych wad i komplikacji zdrowotnych związanych z ich lekceważeniem.
- Stłoczenie zębów nieleczone wady tego typu skutkują problemami z prawidłowym oczyszczaniem zębów, co w efekcie prowadzi do intensywnego rozwoju próchnicy i gromadzenia się kamienia nazębnego. Tego typu dolegliwości to szybka droga do poważnych chorób dziąseł, zaniku kości, ruchomości zębów, a nawet ich utraty.
- Nieprawidłowe ułożenie zębów bagatelizowanie takich zaburzeń to ryzyko szybszego ścierania i kruszenia się zębów, a nawet ich złamania. Mogą również wystąpić problemy związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi, które mają bezpośredni wpływ na procesy żucia i prawidłowej wymowy.
- Zaburzony kontakt między górną a dolną szczęką tego typu wady prowadzą do obniżenia dziąseł (tzw. recesji), nadwrażliwości zębów oraz bolesnego przygryzania warg i policzków.
Powyższe komplikacje rozwijają się powoli, ale w efekcie prowadzą do zaawansowanych zmian, których cofnięcie jest często albo całkowicie niemożliwe, albo wiąże się z kosztownym i długotrwałym leczeniem.
Komplikacje ogólnoustrojowe
Komplikacje wynikające z nieleczonych wad zgryzu dotyczą również kwestii ogólnoustrojowych. W skrajnych przypadkach krzywy zgryz może nawet powodować odczuwalne problemy z oddychaniem oraz w istotny sposób zaburzać zdolność przeżuwania. Rezultatem tego typu dolegliwości są oczywiście choroby gastryczne, złe samopoczucie ogólne i uciążliwe bóle głowy, oczu czy szyi. Co ważne, nieprawidłowy zgryz ma bezpośrednie przełożenie na układ kostno-stawowy całego organizmu, a zatem może stać się powodem pogłębiającej się skoliozy i problemów z kręgosłupem. Częstą konsekwencją krzywego zgryzu, na którą wskazują zarówno ortodonci, jak i sami pacjenci, jest także przykry zapach z ust, który związany jest z osadzaniem się kamienia nazębnego oraz postępującą próchnicą.
Konsekwencje dnia codziennego
Warto dodać, że nieleczone wady zgryzu wpływają także na poziom naszego życia zawodowego oraz osobistego. Pacjenci często wskazują na wyraźny dyskomfort np. podczas jedzenia czy mówienia, co prowadzi bezpośrednio do zaburzeń w kontaktach interpersonalnych. Pomijając sam aspekt wizualny, który oczywiście prowadzi do kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości, należy wskazać przede wszystkim na kwestie związane z samym leczeniem zachowawczym. Nieleczone wady zgryzu mogą bowiem znacznie utrudniać pracę stomatologa, który nie jest w stanie dostać się do uszkodzonej przestrzeni zębowej np. z powodu silnego stłoczenia zębów. W efekcie leczenie wiąże się z koniecznością wdrożenia specjalnych rozwiązań, co oczywiście przekłada się na jego koszt, czas trwania i komfort pacjenta.
Jak widać, zdecydowanie nie warto lekceważyć problemów związanych z zaburzeniami w budowie łuku zębowego. Leczenie powinno zostać wdrożone najszybciej jak to możliwie. Najefektywniejszym i najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem w eliminowaniu wszelkiego rodzaju wad zgryzu jest leczenie ortodontyczne. Obecnie najlepsze efekty przynosi innowacyjna i nieinwazyjna metoda Invisalign, która przez samych pacjentów uznawana jest za niezwykle komfortową i bardzo skuteczną.Klinika Trio-Dent w Warszawiedysponuje profesjonalnym zapleczem technicznym oraz wykwalifikowanym zespołem lekarzy, którzy z powodzeniem wykorzystują tę metodę do niwelowania wad zgryzu wśród pacjentów z całego kraju.