Jak komputer wpływa na nasze zdrowie?
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez komputera. To narzędzie pracy, a niejednokrotnie także centrum domowej rozrywki. Niestety, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Czy wiesz, jakie skutki przynosi nadmierna ekspozycja na światło niebieskie, emitowane przez diody LED? Z tego artykułu dowiesz się więcej na ten temat. Przeczytasz też, jak możesz chronić swój bezcenny wzrok.
Artykuł partnera
Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem
Najnowsze badania Polskiej Agencji Prasowej pokazują, że urządzenia wyposażone w ekrany cyfrowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Polacy wpatrują się w laptopy, tablety i smartfony średnio 10 godzin 26 minut dziennie. Gdyby zsumować ten czas okaże się, że aż 159 dni w roku statystyczny Polak spędza, patrząc wekran.
Coraz częstsze i dłuższe przesiadywanie przed komputerem nie zawsze jest kwestią wyboru. Niekiedy nie mamy innego wyjścia. Przeniesienie edukacji, spotkań z przyjaciółmi oraz pracy biurowej do sfery online sprawiło, że mamy codziennykontakt z ekranami LED. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie.
Wpływ komputera na nasze zdrowie
Nadużywanie technologii i wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera jest bardzo ryzykowne. Naukowcy dowodzą, że spędzanie ponad 3 godzin dziennie przed monitorem u 90% ludzi prowadzi do pogorszenia wzroku. Przykre konsekwencje określa się niekiedy mianem syndromu komputerowego widzenia lub cyfrowym zmęczeniem wzroku. Niepokojące symptomy to między innymi:
- Suchość i zaczerwienienie oczu
- Częste bóle oczu, głowy, pleców i szyi
- Niewyraźne widzenie
- Problemy z koncentracją
- Trudności z zaśnięciem
- Przewlekły stres
Oprócz syndromu komputerowego widzenia, który w linii prostej prowadzi do pogorszenia wzroku, niebezpieczeństwem jest też nadmierna ekspozycja na światło niebieskie.
Wpatrywanie się w ekran a nadmiar niebieskiego światła
Pracując lub odpoczywając przed komputerem, nasze oczy są wystawiane na działanie tzw. niebieskiego światła. Urządzenia cyfrowe wykorzystują jako źródła światła diody LED, które umożliwiają wierne odwzorowanie obrazu, a jednocześnie osiągają wysokie temperatury barwowe. Niestety,konstrukcja diod sprawia, że w ich widmie luminescencji (czyli widzialnympaśmie, które dociera do naszych oczu) duży udział ma światło niebieskie.
W naturalnych warunkach, światło niebieskie emitowane jest przez słońce i dociera do naszych oczu przez kilka godzin każdego dnia (w czasieod wschodu do zachodu słońca). Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia gałki ocznej. Światło niebieskie ma pośredni udział w produkcji melatoniny i kortyzolu – substancji, które regulują pracę zegara biologicznego. Niestety, ekrany komputerów często towarzyszą nam nawet po zmroku, co prowadzi do nadmiernej ekspozycji na ten rodzaj światła.
Dlaczego nadmiar światła niebieskiego jest groźny?
Długotrwały kontakt gałki ocznej z widmem światła niebieskiego okazuje się bardzo groźny. Prowadzi do zaburzeń zasypiania oraz sprzyja rozwojowi poważnych chorób. Zalicza się do nich cukrzyca, zaburzenia pracy serca i tarczycy, niepłodność, problemy emocjonalne i depresja.
Na nadmierny kontakt ze sztucznym światłem niebieskim narażone są szczególnie dzieci. W przeciwieństwie do osób dorosłych, nie posiadają tak rozbudowanego systemu ochronnego oka. Co więcej, dzieci mają krótsze ramiona, co w połączeniu z dobrą akomodacją skutkuje obserwacją ekranu z bliskiej odległości.
Jak chronić się przed szkodliwym wpływem komputera?
Nie ulega wątpliwości, że nie da się zrezygnować pracy przy komputerze. Możemy jednak podejmować mądre decyzje, aby chronić swój wzrok i ograniczać wpływ sztucznego światła niebieskiego.
Istotne znaczenie mają między innymi częste przerwy. Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne AOA zaleca, aby planować 20-sekundowe przerwy po 20 minutach przed ekranem. Wystarczy przed krótką chwilę popatrzeć na obiekt znajdujący się w oddali (min. 6 metrów). Dobrze działa zamknięcie oczu na kilkanaście sekund lub wykonanie serii ćwiczeń, na przykład wodząc wzrokiem na różne strony. W ten sposób rozluźnisz mięśnie gałek ocznych.
Oprócz zadbania o aktywność oczu, światło niebieskie mogą powstrzymać dedykowaneokulary do pracy przed komputerem.Na ich soczewkach umieszczony jest specjalny filtr (niemal bezbarwny, pomarańczowy lub zielony, zależnie od modelu). Dzięki temu okulary skutecznie powstrzymują światło niebieskie; dostępne są w różnych konfiguracjach. Modele DayShield zatrzymują 40% światła niebieskiego, więc doskonale nadają się dla osób, które codziennie pracują przy komputerze. Z kolei okulary NightShield, zatrzymujące aż 100% światła niebieskiego, to wariant do noszenia po zachodzie słońca. Pomaga wyregulować rytm dobowy – zatrzymując sztuczne światło niebieskie, wspomagają produkcję melatoniny.
Zadbaj o swoje oczy
Oczy są tak cenne, że zasługują na należytą ochronę. Jeśli wiele godzin w ciągu dnia spędzasz przed komputerem, pamiętaj o odpowiednich ćwiczeniach, stosowaniu nawilżających kropli to oczu i częstych przerwach. Zapewnij swoim oczom dodatkowe wsparcie, odpowiednio korzystając z okularów DayShield oraz NightShield markiEyeShield. W ten sposób zadbasz o prawidłową pracę całego organizmu.