79. rocznica Powstania Warszawskiego w Łodzi
Mieszkańcy Łodzi 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego będą obchodzić na Starym Cmentarzu przy grobie Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” i przy pomniku Powstańców Warszawskich. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego organizuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Barbara Nazdrowicz zginęła w powstaniu jako kilkunastoletnia dziewczyna. Na początku pochowano ją na Polu Mokotowskim. Później jej rodzice, którzy po wojnie powrócili do Łodzi, ekshumowali ciało córki i pochowali na Starym Cmentarzu w części rzymskokatolickiej. Do tej pory IPN zidentyfikował na łódzkich cmentarzach ok. 200 mogił uczestników powstania. W bazie Muzeum Powstania Warszawskiego są dane kilkudziesięciu powstańców, którzy zmarli w Łodzi.
Jedną z osób, które przeżyły powstanie i po wojnie osiedliły się w Łodzi był ekonomista Henryk Gołębiowski „Kaczor”, który wraz z żoną Marią – zasłużoną i znaną w Łodzi lekarką pediatrą – stał się inicjatorem wzniesienia Pomnika Powstańców Warszawskich, który stanął przy ul. Wojska Polskiego 7 lat temu. Małżonkowie zmarli rok później.
Również w tym roku łodzianie uczczą pamięć powstańców warszawskich przy pomniku. Zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 16.40. 20 minut później, czyli w godzinę „W”, w celu upamiętniania heroicznej walki powstańców, w Łodzi zostanie włączona syrena alarmowa.
🇵🇱 Dziś obchodzimy 79. rocznicę wybuchu #PowstanieWarszawskie!
📣 𝐆𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐚 ❝𝐖❞ jest kulminacyjnym momentem obchodów. O godz. 17.00 zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy cześć tym, którzy podjęli walkę z niemieckim okupantem.
🇵🇱 1 sierpnia – #Pamiętamy! pic.twitter.com/D2bUZIAk3q
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) August 1, 2023
79. rocznica Powstania Warszawskiego w Łódzkiem
Bełchatów
Punktualnie o godz. 17.00 zawyją syreny, a przy Pomniku Pamięci Bełchatowian złożone zostaną kwiaty. Podobnie, jak w poprzednich latach przy magistracie pojawią się krzyże pamięci. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie koncert „Wyśpiewajmy pamięć”.
Jest to propozycja, by w nieco inny niż zazwyczaj, sposób oddać hołd walczącym za naszą wolność. Aby wszyscy uczestnicy mogli w pełni zaangażować się we wspólne śpiewanie, specjalnie na tę okazję miasto przygotowało śpiewnik. Będzie on rozdawany przed samym koncertem, który rozpocznie się o godz. 20:00 w ogrodach parafii farnej.
Piotrków Trybunalski
Syreny zabrzmią także w wielu innych miastach naszego regionu. Uroczystości w Piotrkowie Tryb. zaplanowano przy Grobie Nieznanego Żołnierza przy pl. Kościuszki. Przedstawiciele władz złożą również kwiaty pod tablicą Stefana „Grota” Roweckiego, piotrkowianina, współtwórcy Polskiego Państwo Podziemnego i pierwszego Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Tablica wmurowana jest w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1.

Skierniewice
W Skierniewicach mieszkańcy o godz. 17.00 złożą kwiaty na grobach powstańców warszawskich i spalonych więźniów Pawiaka na Cmentarzu Świętego Józefa.
Sieradz
Z kolei w Sieradzu uroczystości zostaną zorganizowane przy pomniku poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie przy ul. Powstańców Warszawy. W trakcie uroczystości m.in. zostanie odczytany list od uczestniczki powstania Haliny Logi (po mężu Kolińskiej), zaplanowano koncert kapeli „Pożarniki”.
Tomaszów Mazowiecki
W godzinie „W” salwa honorowa i apel pamięci zabrzmią na cmentarzu wojennym przy ul. Smutnej. Godzinę później rozpocznie się msza święta w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. Uroczystą wartę w mundurach historycznych wystawią strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1002 Tomaszów Mazowiecki oraz żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Ponadto tomaszowscy harcerze zapalą 63 znicze upamiętniające każdy dzień bohaterskiego zrywu. Zaprezentowana zostanie wystawa „Warszawa. Miasto Pamięci. Miasto Bohaterów”.
Pamięć powstańców warszawskich uczczona zostanie także m.in. w Radomsku i Zduńskiej Woli.
Wartoprzeczytać
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.