Gdzie i kiedy składa się kartę informacyjną przedsięwzięcia?
Realizacja szeroko zakrojonych inwestycji o charakterze budowlanym wiąże się z dużą ilością formalności. Jest to jednak zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że formalności te służą zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom obiektu i jego otoczeniu, a także całemu środowisku naturalnemu.
Artykuł partnera

Ważną formalnością, o której nie można zapomnieć, jest złożenie właściwemu organowi państwowemu karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP). Poniżej wyjaśnimy, gdzie i komu dokładnie trzeba rzeczoną kartę przekazać!
Kiedy karta informacyjna przedsięwzięcia będzie potrzebna?
W dużym uproszczeniu,KIPbędzie potrzebna w sytuacji, gdy realizacja inwestycji wymaga otrzymania decyzji środowiskowej (nazywanej inaczej decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych). Wśród przykładów takich inwestycji należy wymienić farmy fotowoltaiczne, budowy hal oraz magazynów, a także wszelkie inwestycje na obszarach chronionych prawnie (m.in. obszarach Natura 2000).
W karcie powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące obszaru, na którym inwestycja ma być realizowana, a także samej inwestycji. W szczególności aspekty dotyczące możliwego negatywnego wpływu inwestycji na środowisko naturalne i kroków, które zostaną podjęte, aby mu zapobiec lub go zminimalizować.
Do kogo składa się kartę informacyjną przedsięwzięcia?
Jak już wyjaśniono, karta informacyjna przedsięwzięcia jest jednym z załączników do wniosku o decyzję środowiskową. To, gdzie należy taki wniosek składać, zależne jest w dużej mierze od specyfiki inwestycji. W przypadku większości inwestycji wniosek składać będzie trzeba do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od tego, jaki organ sprawuje władzę w danej lokalizacji.
Są jednak wyjątki od tej reguły. Przykładowo, jeśli chcemy zamienić las na użytek rolny i należy on do Skarbu Państwa, trzeba będzie zwrócić się do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Z kolei regionalny dyrektor ochrony środowiska będzie osobą decyzyjną, jeśli planujemy inwestycję o szczególnie dużym potencjalnym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Chodzi tutaj przykładowo o budowę sztucznych zbiorników wodnych bądź instalacji do przesyłania ropy naftowej.
Decyzje środowiskowe w sprawach związanych z podziałem gruntów (bądź ich scalaniem) wydaje zaś starosta. Jako ciekawostkę można też wspomnieć o inwestycjach z zakresu energetyki jądrowej w ich przypadku wniosek trzeba złożyć do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Niezależnie od typu inwestycji, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że składamy wniosek we właściwe miejsce, ponieważ w przeciwnym wypadku sprawa się przeciągnie i ostatecznie, i tak będziemy musieli zwrócić się do prawidłowego organu, aby otrzymać interesującą nas odpowiedź.