Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wspomnienie wydarzeń sprzed 82 lat w Łódzkiem [ZDJĘCIA]
Dziś (13 kwietnia) przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, z tej okazji przy Pomniku Katyńskim w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Łodzi
82 lata temu w Katyniu22 tysiące ludzi zostało zamordowanych strzałem w tył głowy.
Czytaj również: Twierdzi, że został zwolniony, bo ujawnił nieprawidłowości w MPO. Związkowiec walczy w sądzie o przywrócenie do pracy
Podczas uroczystości upamiętniających tę tragiczne wydarzenia, historię zbrodni katyńskiej wspominał prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska Janusz Lange. – W straszliwej kaźni życie stracili obywatele Rzeczpospolitej różnych narodowości: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini, Węgrzy. Dzisiaj w każdej ukraińskiej kobiecie, która ucieka przed wojną, widzimy nasze mamy.
Łódzcy samorządowcy o sytuacji międzynarodowej
Do bieżącej sytuacji międzynarodowej odniósł się w swoim wystąpieniu także wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. – Ostatnie wydarzenia, których jesteśmy obserwatorami, pokazują, że idea zła została bardzo głęboko zakorzeniona w Rosji i nie była tylko związana z reżimem komunistycznym. Tam zło bardzo głęboko zapuściło korzenie.
Zobacz także: Protest mieszkańców przeciw podwyżkom czynszów w łódzkich mieszkaniach komunalnych
Do sytuacji, jaka dzieje się aktualnie w Europie, odniósł się także przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. – Dziś oddajemy pamięć pomordowanym w 1940 roku, ale myślimy także o wszystkich, którzy giną na Ukrainie w zderzeniu z machiną bestialską, przestępczą, jaką jest reżim Putina. Myślimy, jako wspólnota narodowa, o tym, aby nigdy żaden Polak nie był mordowany. Jako wspólnota ludzka natomiast myślimy o tym, żeby żaden człowiek nie doznał takiej krzywdy i zbrodni z ręki drugiego człowieka.
Tomaszów Mazowiecki
W Tomaszowie Mazowieckim, przy krzyżu katyńskim na Cmentarzu Wojennym, w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu. Wśród zaproszonych gości był także łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer, który zaapelował do zgromadzonej młodzieży z tomaszowskich szkół o pielęgnowanie pamięci o poległych oficerach. – Pamiętajcie o Katyniu i o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim. To jest nasz kod kulturowy, nasza historia, o której nie należy zapominać.
![Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wspomnienie wydarzeń sprzed 82 lat w Łódzkiem [ZDJĘCIA] 29 78209 e3e8ad41e9354d6e658851b481f6f805](/wp-content/archiwum/files/78209-e3e8ad41e9354d6e658851b481f6f805.jpg)
Sowieci chcieli zadać Polsce ogromny cios, aby już nigdy nie powstała z kolan, ale to im się nie udało, podkreślił starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski. – To jest nasz osobisty narodowy dramat. Trzeba przypominać, że ta ofiara krwi nie poszła na marne. Polska na powrót jest wolna, staje się coraz mocniejsza. Żeby nasz kraj mógł być silny, to musimy pamiętać o naszej dramatycznej historii i wyciągać wnioski, które dają myślenie o Polsce.
Pamięć o wydarzeniach z 1940 roku musi trwać, dlatego edukacja historyczna dzieci i młodzieży jest niezmiernie ważna, powiedział prezydent miasta Marcin Witko. – Przed narodem, który nie pamięta o swojej przeszłości i historii, nie ma przyszłości. Trzeba wiedzieć i pamiętać o tym, co kreowało konkretne biegi wydarzeń w państwie polskim.
Po złożeniu kwiatów pod krzyżem katyńskim pan prezydent oraz pozostali zgromadzeni udali się do pobliskiego kościoła św. Jadwigi Królowej przy ulicy Warszawskiej.
Karolina Kolasa, Michał Czarniecki
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |