Cicha godzina dla osób ze spektrum autyzmu w łódzkim oddziale NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia raz w tygodniu wprowadza na swoich salach obsługi specjalną cichą godzinę. Ograniczenie ostrych bodźców, takich jak światło czy hałas, jest wyjściem naprzeciw osobom cierpiącym na autyzm.
Cicha godzina dla osób ze spektrum autyzmu
Narodowy Fundusz Zdrowia raz w tygodniu wprowadza na swoich salach obsługi specjalną cichą godzinę. To dostosowanie warunków do potrzeb osób szczególnie wrażliwych na bodźce, tłumaczy rzecznik łódzkiego oddziału funduszu Anna Leder. Taka wrażliwość i trudności z nadmiarem bodźców dotyczą między innymi osób ze spektrum autyzmu.
Czytaj także: Pomoc medyczna NFZ dla Ukraińców
– Tego dnia wyciszamy wszystkie telefony, ściszamy komunikaty głosowe. Nie będzie można usłyszeć zapowiedzi i wezwań do podejścia do stanowiska. Gasimy światła, pracujemy przy małych, nabiurkowych ramkach. Nie ma ostrego światła jarzeniówkowego, nasi pracownicy prowadzą wszystkie rozmowy w sposób cichy, niezakłócający spokoju – mówi Anna Leder.
Możliwa także rozmowa w cztery oczy
Dodatkowo osoby, którym zależy na załatwieniu swojej sprawy w szczególnych warunkach mogą także poprosić o zarezerwowanie dla nich osobnego pomieszczenia. Taką wizytę można zarezerwować przez stronę nfz-lodz.pl lub infolinię. – Mamy zarezerwowane 30 minut dla każdego wrażliwca, który wymaga jeszcze bycia obsłużonym w takich specjalnych warunkach. Mamy do dyspozycji specjalnie wyciszany pokój. Tutaj można porozmawiać w cztery oczy z pracownikiem NFZ i załatwić swoją sprawę bez asysty innych klientów – dodaje Anna Leder.
Cicha godzina na salach obsługi będzie w każdy wtorek między godziną 14 a 15.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, A TAKŻE WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ZDROWIA |