Kolano skoczka – jak rozpoznać kontuzję?
Kolano skoczka jest potoczną nazwą entezopatii więzadła rzepki. Są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie tej struktury lub powstające poprzez przeciążenie wierzchołka rzepki. Dolegliwość ta najczęściej dotyka sportowców lub osoby uprawiające sport w nadmiernym stopniu. Schorzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie niektórych ruchów podczas chodzenia. Jak leczyć kolano skoczka? Czym objawia się ta dolegliwość?
Artykuł partnera

Kolano skoczka co to?
Kolano skoczkajest potoczną nazwą dotyczącą zmian zwyrodnieniowych więzadła rzepki. To choroba zaliczana do grupy chorób tzw. entezopatii. Struktura więzadła rzepki przypomina kształtem taśmę łączącą dolną część rzepki z guzowatością kości piszczelowej. W dolegliwości tej dochodzi do degeneracji włókien więzadła w przeciążonym miejscu poprzez nakładanie się na siebie mikrouszkodzeń tej struktury1.
Kogo najczęściej dotyka kolano skoczka?
Najczęściej do pojawienia się zmian tego typu dochodzi u osób aktywnych fizycznie. W szczególności nakolano skoczkanarażeni są sportowcy, którzy trenują dyscyplinę wymagającą gwałtownego podbiegania bądź intensywnych wyskoków. Ponadto do wystąpienia choroby przyczynia się nieodpowiednio zaplanowany trening, a także nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia. W większym stopniu schorzenie to dotyka osób otyłych1.
Kolano skoczka objawy
Do głównych objawów kolana skoczka należą symptomy, które odczuwa się w obrębie więzadła rzepki. Są nimi:
- Ból kolana,
- tkliwość.
Ból charakteryzuje się różnych nasileniem. Jest zdecydowanie intensywniejszy podczas wysiłku fizycznego i po nim, zwłaszcza w trakcie wykonywania podskoków lub biegania. Ponadto można odczuwać dyskomfort, chodząc po schodach. Taki nasilonyból kolanaczęsto prowadzi do utykania. W bolesnym miejscu pojawia się czasem obrzęk1.
Kolano skoczka jak zdiagnozować?
W celu rozpoznania choroby, jaką jestkolano skoczka, należy udać się na konsultację do ortopedy. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad i bada kolano, a następnie zleca wykonanie dodatkowych badań obrazowych, aby postawić diagnozę. Zmiany dobrze widać w USG, ale w wielu sytuacjach specjaliści decydują się na przeprowadzenie MRI (rezonansu magnetycznego). To drugie badanie w sposób dokładny oraz obiektywny obrazuje całe kolano. Pozwala zatem na potwierdzenie lub wykluczenie obecności innych problemów niewidocznych w USG1.
Kolano skoczka rehabilitacja
Fundamentem leczenia tej dolegliwości jest fizjoterapia. Ma ona na celu odciążenie bolesnej okolicy, uelastycznienie więzadła i poprawienie balansu mięśniowego całej kończyny dolnej. Pacjent musi w odpowiedni sposób przygotować się do powrotu do treningu. Ponadto powinien nauczyć się prawidłowej techniki uprawiania danej dyscypliny, a w szczególności zwrócić uwagę na rozgrzewkę (przed ćwiczeniami) i rozciąganie (po ćwiczeniach). Fizjoterapeuci zalecają stosowanie tapingu, czyli specyficznej taśmy przyklejanej we właściwy sposób w bolesnej okolicy1.
Kolano skoczka leczenie
W leczeniu kolana skoczka (zwłaszcza w początkowej fazie) wykorzystuje się również leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Środki te jedynie łagodzą objawy choroby, a nie leczą całkowicie dolegliwości. Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego można zastosowaćDiky spray. Preparat ten również leczy stan zapalny, który występuje po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów, a także struktur okołostawowych. W skład tego środka wchodzi diklofenak o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym2.
Kolano skoczka operacja
Zabieg chirurgiczny jest ostateczną metodą, aby wyleczyćkolano skoczka. Operacjamoże być wymagana, jeśli fizjoterapia oraz farmakoterapia nie przynoszą efektów, a także, gdyból kolananasila się i przeszkadza w wykonywaniu podstawowych czynności np. chodzenia, skakania3.
Bibliografia:
- Stępień K., Kolano skoczka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
- Witryna:https://www.dikyspray.pl/(dostęp: 2022.01.31.).
- Armfield D., Medycyna Sportowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.