12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w Łodzi i w regionie [ZDJĘCIA]
10 kwietnia 2010 r. samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim i polską delegacją udającą się do Rosji na uroczystość w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej uległ katastrofie. W hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej o 8:41 we wszystkich województwach zostaną włączone syreny alarmowe.
Jedna z największych tragedii w powojennych dziejach Polski
10 kwietnia 2010 r. w pobliżu lotniska pod Smoleńskiem zginęło 96 pasażerów. Wśród ofiar smoleńskiej tragedii znalazły się najważniejsze osoby w państwie: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele instytucji państwowych, sił zbrojnych, duchowieństwa, rodzin katyńskich, adwokatury, prezydenckiej ochrony, członkowie załogi samolotu.
Do Katynia lecieli także posłowie i senatorowie. W składzie delegacji znaleźli się wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, marszałek Sejmu III kadencji Maciej Płażyński, posłowie Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek oraz senatorowie Janina Fetlińska i Stanisław Zając.
Katastrofa smoleńska stała się jedną z największych tragedii w powojennych dziejach Polski. Należy też do najboleśniejszych kart w historii naszego parlamentaryzmu. Sejm i Senat straciły swoich wybitnych przedstawicieli reprezentantów wszystkich stron sceny politycznej. Tragedia, do której doszło na rosyjskiej ziemi wywołała powszechne poruszenie wśród Polaków. Jeszcze tego samego dnia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie i w innych miejscach zaczęli gromadzić się mieszkańcy opłakujący zmarłych, a ulice zapełniły się płonącymi zniczami. Ogłoszono żałobę narodową. W pogrzebach ofiar katastrofy, w tym w pochówku pary prezydenckiej, uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi, zjednoczonych w bólu i zadumie.
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej
Dla upamiętnieniaofiar katastrofy smoleńskiej we wszystkich województwach zostaną włączone syreny alarmowe. Część samorządów zapowiedziało, że ze względu na traumatyczne przeżycia ukraińskich gości syren nie włączy.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Ożarowie Mazowieckim, że uchodźcy z Ukrainy zostali o tym poinformowani smsami. “Niech te syreny przypomną nam o tym wszystkim, że to nie jest normalny czas, czas pokoju i bezpieczeństwa” – wskazał premier. Podkreślił, że – by nie budzić niepokoju wśród gości z Ukrainy – każdy z nich został poinformowany smsem o zbliżającym się wydarzeniu i jego rocznicowych okolicznościach. “Niech to będzie memento. Jestem przekonany, ze oni doskonale wiedzą, do czego są zdolni zbrodniarze rosyjscy. Do czego byli zdolni w niedalekiej przeszłości, do czego byli zdolni w dalszej przeszłości” – mówił premier.
“Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu, chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę. Cześć ich pamięci” – napisał na swoim profilu w serwisie społecznościowym minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Do osób posiadających ukraińskie karty SIM, logujących się do polskich sieci komórkowych, przesłany został alert RCB z informacją o uruchomieniu syren. SMS został wysłany w języku ukraińskim.
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej oddadzą polscy dyplomaci pracujący w Rosji. W uroczystościach, którym przewodniczy ambasador Krzysztof Krajewski wezmą udział polscy konsulowie z: Moskwy, Smoleńska, Petersburga, Kaliningradu i Irkucka.
Delegacja polskich dyplomatów po godzinie 8.00, według czasu obowiązującego w Polsce przybędzie na obrzeża smoleńskiego lotniska. “O 8.41 minutą ciszy uczcimy ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku – powiedział Polskiemu Radiu ambasador Krzysztof Krajewski. “Jesteśmy tutaj w czasie szczególnym po to, żeby pokazać naszą pamięć, o którą szczególnie teraz należy dbać – podkreślił polski dyplomata.
Następnie przedstawiciele polskiej ambasady i konsulatów udadzą się do Katynia, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym zostanie odprawiona polowa msza święta.
Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Łodzi
O godzinie 15. na Placu Katedralnym w Łodzi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i szef łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.
Marszałek województwa podkreślił znaczenie 10 dnia kwietnia każdego roku po katastrofie. – Myślę, że to jest dzień, w którym nie sposób nie wspominać tych osób. Wielu z nich znałem osobiście, miałem z nimi kontakt. Każda chwila jest wspomnieniem poszczególnych osób, w każdej chwili oddaję im hołd i myślę, że każdy z nas to czyni.
Wojewoda łódzki wrócił pamięcią do tamtych wydarzeń. Podkreślił, że informacje podawane 10 kwietnia 2010 roku wydawały się początkowo niemożliwe. – Wielu osobom, praktycznie całej Polsce pękły serca. Wówczas było to niedowierzanie. Informacja szokująca, mrożąca krew w żyłach, a później było już tylko gorzej – większa żałoba i większe przerażenie. To jedno z najstraszniejszych wydarzeń nowożytnej i współczesnej historii Polski.
Wojewoda łódzki obecny podczas warszawskich obchodów:
Wspólnie z wojewodami uczestniczyliśmy w obchodach 12.rocznicy katastrofy smoleńskiej. Oddaliśmy hołd ś.p. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce oraz wszystkim 96. ofiarom. #10kwietnia #katastrofasmoleńska #Pamiętamy pic.twitter.com/WbecLKagls
Tobiasz Bocheński (@TABochenski) April 10, 2022
Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej:
Na placu Katedralnym w Łodzi pod pomnikiem Ofiar Katastrofy kwiaty złożył pierwszy wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
– To jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń wpowojennej historii Polski. Powinien być to dla nas dzień zadumy, jedności narodowej ponad podziałami i refleksji – powiedział Pustelnik.
Obchody katastrofy smoleńskiej nad Wartą
Mszą świętą w Bazylice Mniejszej, w intencji ofiar, rozpoczęły się w Sieradzu uroczystości rocznicowe katastrofy smoleńskiej.
Jak co roku, przy pomniku obok świątyni, oddano hołd śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii oraz wszystkim, którzy zginęli w katastrofie samolotu lecącego do Katynia. Sieradzki pomnik ma kształt złamanego skrzydła, by przypominał o tragicznym wydarzeniu z 10 kwietnia 2010 roku.
– Jeżeli my zapomnimy o nich, to Ty – Boże na niebie – zapomnij o nas. Niech miłosierny Bóg przyjmie ich do swojej chwały. Cześć ich pamięci – mówił przewodniczący regionalnych struktur NSZZ Solidarność Mirosław Antoni Owczarek.
W asyście żołnierzy 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia odczytano apel pamięci poległych. Przedstawiciele władz i rady miasta, służb mundurowych, młodzież szkolna i mieszkańcy złożyli kwiaty.
Anna Barańska-Bekrycht, Wiktoria Makowska
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |