Jacy lekarze wypisują e-recepty online i czy każdy wypisze lek? Sprawdzamy
Obecnie przez internet można nie tylko skonsultować się z lekarzem, ale nawet otrzymać od niego receptę na potrzebne leki. E-recepta jest rozwiązaniem cenionym m.in. za szybkość kontaktu ze specjalistą, bez potrzeby wychodzenia z domu. Kto może przepisać leki przez internet? Kiedy i dlaczego recepty nie są wystawiane? Sprawdzamy!
Artykuł partnera

E-recepta online co należy o niej wiedzieć?
Telemedycyna zyskała swoją popularność w czasie pandemii. Jednak nie tylko z obawy przed zakażeniem pacjenci decydują się na kontakt z lekarzem na odległość. Wystawiana przez internet e-recepta to opcja, którą ceni się za dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Sam dokument elektroniczny nie różni się niczym od recept wystawianych stacjonarnie w tym przypadku inny jest jedynie sposób kontaktu z lekarzem. E-recepta uprawnia pacjenta do wykupienia potrzebnych leków i można ją zrealizować bez problemu w każdej aptece.
Gdzie można uzyskać e-receptę przez Internet?
W sieci ogłasza się sporo placówek medycznych, które wprowadziły opcję kontaktu z lekarzem przez internet, a przykładem może byće-recepta online na portalu Nasza Recepta. Stawia się tam na konsultację zdalną z lekarzem, której efektem może być wystawienie pacjentowi potrzebnej e-recepty. Lekarze przyjmujący zdalnie mogą mieć różne specjalizacje, jednak trzeba pamiętać, że jest to konsultacja prywatna, którą należy wcześniej opłacić. Nie musisz również martwić się, jak sprawdzić e-receptę wystawioną w ten sposób, gdyż dostępna będzie na Twoim profilu IKP.
Co zrobić, gdy zostanie nam wystawiona e-recepta? Realizacja odbywa się standardowo, co oznacza, że wystarczy zgłosić się do apteki i podać niezbędne do wykupienia leków dane. Można zrobić to na dwa sposoby:
- Wykorzystaj kod kreskowy dostępny na wydruku informacyjnym. Zaloguj się na swoją skrzynkę mailową i sprawdź receptę online w załączniku otrzymanej wiadomości e-mail. Możesz również zalogować się do IKP, gdzie również zapisywana jest historia
- e-recept
- wystawianych na Twój numer PESEL.
- Zamiast zadawać sobie pytanie gdzie znajdę e-receptę i jej kod kreskowy, skorzystaj z czterocyfrowego kodu wysyłanego SMS-em. Podaj go farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL, a on będzie
- mógł wydać Ci leki.
Kiedy lekarz nie wystawi nam e-recepty online?
Konsultacje zdalne nie różnią się wiele od tych, które odbywają się stacjonarnie. Co prawda w tym przypadku nie jest możliwe badanie fizykalne, jednak w obu przypadkach ważnym elementem jest wywiad medyczny. To na podstawie informacji, które lekarz zgromadzi za pośrednictwem wywiadu z pacjentem, może ocenić zasadność i bezpieczeństwo przepisania mu leków. Jeśli nie będzie wskazań do terapii lub będą ku niej przeciwwskazania, lekarz może odmówić wystawienia e-recepty również jeśli konsultacja odbywa się online.
E-recepty lekarze wystawiają tylko w sytuacji, gdy mają pewność, że jest to zasadne i bezpieczne. Nie otrzymamy zatem recepty na leki, na których składniki jesteśmy uczuleni. Ponadto niektóre choroby lub przyjmowane medykamenty także mogą wykluczać wdrożenie nowej terapii. Częstym przeciwwskazaniem jest również ciąża i karmienie piersią. Wiele leków przenika przez barierę łożyska lub do mleka matki, co mogłoby być szkodliwe dla dziecka. E-recepta online może nie być wystawiona na leki psychotropowe czy uzależniające.