80. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Kutnie
Władze Samorządowe, parlamentarzyści i mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach poświęconych 80. rocznicy likwidacji kutnowskiego getta, która rozpoczęła się 19 marca 1942 roku.
“Należy pamiętać o przeszłości”
Getto mieściło się na terenie byłej cukrowni Konstancja.
Wiceprezydent Zbigniew Wdowiak podczas przemówienia mówił, że dziś w Kutnie nie ma Żydów, ale należy pamiętać o pięciowiekowej wspólnej przeszłości. – Niech ta pamięć nam towarzyszy. Włoski pisarz powiedział kiedyś, że Auschwitz się zdarzyło, to znaczy, że może zdarzyć się wszędzie. Polski więzień Auschwitz – Marian Turski, nawiązując do tych słów, apelował: “Nie bądźmy obojętni, bo nawet nie zauważymy, a kolejne Auschwitz spadnie nam na głowę”. Dziś również należy te słowa przypomnieć. Nie bądźmy obojętni w obliczu tego, co zdarzyło się tutaj, ale także tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą.
Społeczność żydowska miała swój udział w rozwój Kutna
Wiceprezydent Kutna podkreślił też znaczący wkład społeczności żydowskiej w rozwój Kutna. Wiceprezydent podziękował zebranym za pamięć o tych tragicznych dla miasta wydarzeniach. –
Czytaj także: Zbiórka pieniędzy na zakup karetki dla Lwowa. Akcję wsparł papież Franciszek
Po likwidacji kutnowskiego getta Żydów wywieziono pociągami do Kulmhof niedaleko Koła. Tam tysiące z nich zostało zagazowanych.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z KUTNA |