Akwarium w domu, jako alternatywa dla oczka wodnego
Nie każdy pozwolić sobie może na przydomowe oczko wodne i codzienne obcowanie z przyrodą we własnym ogródku. Na szczęście niemal każdy z nas może założyć własne akwarium, które nie tylko pięknie ozdobi mieszkanie, ale będzie też miało niewątpliwe korzyści dla naszego zdrowia oraz edukacyjne walory dla naszych dzieci.
Artykuł partnera
Zadbane akwarium może być piękną wizytówką każdego gospodarza. Chwile spędzane przy nim relaksują i odprężają, a samo dbanie o nie może przerodzić się we wspaniałe hobby dla dorosłych i dzieci. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką, na samym początku wszystko wydawać się jednak może skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Na co więc zwrócić uwagę, odwiedzającsklep akwarystycznyi w pierwszych dniach po założeniu akwarium?
Jak dobrać obsadę do akwarium?
Wybór obsady do pierwszego zbiornika zależeć będzie od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście nasze doświadczenie. Drugim zaś budżet, który zechcemy przeznaczyć na akwarium. Na początek warto zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób. Odwiedzającsklepakwarystyczny, warto więc przyjrzeć się wszystkim dostępnym w nim zbiornikom, a potem zdecydować się na jeden biotop. Wybór konkretnych gatunków ryb będzie się bowiem wiązał z zapewnieniem im odpowiednich i jak najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków. Do niektórych z nich zbędne nam będąroślinyakwariowe, inne natomiast pięknie będą się prezentować jedynie z bujnie rosnącą florą, której jednak zapewnić trzeba będzie odpowiednie nawożenie i wystarczającą ilość światła.
Na co zwracać uwagę w pierwszych dniach od założenia akwarium?
Od momentu nalania do zbiornika wody, uruchomienia filtrów, czy też wpuszczenia rybek w naszym nowym akwarium zachodzić będą najróżniejsze zmiany. Jedne z nich świadczyć będą o tak zwanym “dojrzewaniu akwarium”, inne oznaczać mogą kłopoty. To bardzo ważne, by umieć je od siebie odróżnić i w porę zareagować.
W pierwszych dniach akwarium będzie dopiero dojrzewać. Przed zalaniem go wodą warto solidnie umieścić w podłożurośliny akwariowe, większe skałki i inne ozdoby. Potem stabilizować się będą wszystkie parametry, a w filtrach rozwijać się będą kolonie dobroczynnych bakterii. To jednak jeszcze nie czas na wpuszczanie do akwarium rybek. Mogłoby to zaowocować nadmiernym i niebezpiecznym dla zwierząt wzrostem poziomu azotynów i amoniaku. Dlatego zawsze należy odczekać z tym kilka dni. Po wpuszczeniu obsadybędzie można natomiast zauważyć nagłe zmętnienie wody, które spowodowane będzie przez szybki rozwój bakterii. Jest to zjawisko naturalne i zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. W tym czasie warto jednak jak najczęściej sprawdzać parametry, aby mieć pewność, że rybom nie dzieje się krzywda. Pamiętać należy także o regularnych podmianach wody i oszczędnym karmieniu swojej obsady.