Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak wygląda postęp prac? [ZDJĘCIA]
Dziś (23 lutego) na dworcu Łódź Fabryczna odbyło się spotkanie z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, na którym przedstawiono stopień zaawansowania prac związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jakie są plany na najbliższe lata związane z tą inwestycją?
Zalety Kolei Dużych Prędkości
Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko, ale również rozbudowa kolei i dróg. Największym beneficjentem tych inwestycji ma być Łódź i jej okolice.
Czytaj także: Powstaje Centralny Port Komunikacyjny. Rząd obiecuje wsparcie rozwojowe dla całego obszaru położonego między Łodzią a Warszawą
– 30 zadań inwestycyjnych, standard Kolei Dużych Prędkości – to spowoduje, że wszyscy mieszkańcy Polski będą w zasięgu stacji kolejowej w odległości nie większej niż 30 km od miejsca zamieszkania, czyli w zasięgu dogodnego dojazdu. Później już tym systemem, który będzie spójny, zbiegnie się w punkcie między Warszawą a Łodzią ibędzie rozchodził się promieniście po całym kraju – wyjaśnia wiceminister infrastruktury,pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
Pierwszy tunel dla konwencjonalnej kolei jest już w budowie, drugi – dla Kolei Dużych Prędkości – jest w fazie projektowej. Kiedy rozpocznie się jego budowa? – Trwają prace projektowe, rozpoczęcie budowy zaplanowano na rok 2023, a ukończenie prac na rok 2027, czyli w tej pierwszej transzy – dodaje Horała.
Dworzec Łódź Fabryczna nabierze życia
Dworzec Łódź Fabryczna będzie jednym z najważniejszych węzłów, przestanie być dworcem “widmo”. – Piękne miejsce, jakim jest stacja Łódź Fabryczna, jest stacją “widmo”, gdzie wciąż pozostaje niewynajęta przestrzeń komercyjna, są puste korytarze i puste perony. Dworzec nabierze życia. – zapewnia wicepremier Piotr Gliński.
Jak zapewnia minister Horała, będzie więcej połączeń międzymiastowych, a czas trwania podróży zostanie skrócony.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak wygląda postęp prac? | audio (m4a) audio (oga) |
Wicepremier Piotr Gliński podsumował zaawansowanie prac na budowie trasy S14 i przypomniał, że są pieniądze na przebudowę ulicy Szczecińskiej, jako dojazdu do zachodniej obwodnicy Łodzi.
Profesor PiotrGliński zapewnił również, że projekt poszerzenia autostrady Łódź-Warszawa zostanie zrealizowany.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |