Remont Starego Rynku w Łodzi. Co dzieje się na placu budowy?
Wystartowała przebudowa Starego Rynku w Łodzi, na którym równolegle prowadzone są prace archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego. Co odkryli? Na jakim etapie jest remont? Jak zmieni się Stary Rynek? Zaglądamy na plac budowy.
Początek pierwszych prac na Starym Rynku w Łodzi
– Przejęliśmy plac budowy, przygotowaliśmy zaplecze i rozpoczęliśmy pierwsze prace instalacyjne. Zaczęliśmy od budowy kanalizacji, następnie wymienimy instalacje elektryczne. W kolejnym etapie przejdziemy do budowy nowej nawierzchni – informuje Kamil Antas, kierownik budowy.
Jak zmieni się Stary Rynek w Łodzi?
Zostanie wymieniona cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku pojawią się dwie podświetlone fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżowane zostaną zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy.
–StaryRynekzmieni się w nowoczesne, wypełnione atrakcjami miejsce.To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, eko-targi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz miejsc do rodzinnego spędzania czasu – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.
Czytaj także: Co z siedzibą Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi? Rodzice z osiedla przy ul. Przemysłowej obawiają się, że ich dzieci stracą budynek szkoły
Będzie można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.
Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku. Jego przebudowajest jedną z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji.
W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in. rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej, Wolborskiej i Podrzecznej oraz przebudowę placu Wolności.
Odkrycia archeologiczne na Starym Rynku
Równolegle do robót budowlanych trwają badania archeologiczne prowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.
Obszar Starego Rynku, jego okolic i ulic dochodzących, nie był dotąd badany archeologicznie. Jest więc szansa, by po raz pierwszy przekonać się, czy to właśnie tutaj w 1423 r. nadano Łodzi prawa miejskie. Naukowcy szukają najstarszych śladów historii naszego miasta.
Pierwszym odkryciem był element infrastruktury, czyli studnia murowana z cegły. Według archeologów nie została wykonana w dawnych czasach, ponieważ wybudowano ją z użyciem zaprawy cementowej.
Ponadto pośród dotychczasowych znalezisk odnaleziono różne przedmioty, takie jak: monety, elementy strojów (zapinki, guziki), plomby towarowe z napisami w językach polskim, rosyjskim czy hebrajskim. Nie brakuje elementów ceramicznych i znalezisk z czasów II wojny światowej, odkryto np. łuski od rosyjskiego karabinu Mosin.
Odkrycia archeologów dotyczące początków osadnictwa na terenie Łodzi wzbogacą pierwszy tom monografii, którą naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego przygotowują z okazji 600-lecia miasta.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |