Ponad 20 tys. nowych przypadków koronawirusa, w tym 1249 w Łódzkiem [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 20 902 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 1249 pacjentów.
Dzisiaj (19 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 20902 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono1249 nowych zachorowań na COVID-19.
66 osób zmarło z powodu COVID-19, 217 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
łódzkiego (1249), małopolskiego (1116), lubelskiego (989), warmińsko-mazurskiego (889), lubuskiego (799), świętokrzyskiego (661), podlaskiego (487), opolskiego (412), podkarpackiego (386).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 19, 2022
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce 4 miliony 824 tysiące 210 osób zostało uznanych za ozdrowieńców. Te osoby wcześniej uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa.
W szpitalach są 17 tysięcy 154 osoby, które mają stwierdzoną infekcję. Z nich 1 tysiąc 17 osób wymaga wspomagania respiratorem. To odpowiednio o 463 osoby i 7 osób mniej niż wczoraj.
Na kwarantannie jest 254 tysiące 266 osób. To o 18 tysięcy 84 osoby mniej niż wczoraj.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/ZQssdfSBKA
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 19, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
Z najnowszych danych Narodowego Programu Szczepień w województwie łódzkim wynika, że preparat przeciw COVID-19 przyjęło zaledwie co piąte dziecko i co trzeci nastolatek. Czytaj więcej
Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia o izolacji i kwarantannie. Tym samym zniesiono kwarantannę dla osób, które miał kontakt z zakażonymi koronawirusem.Czytaj więcej
Czytaj także:Za szczepienia są defibrylatory – nowe urządzenia pojawią się w Łowiczu
Doskonale pamiętamy początki zmagań z epidemią – wtedy bezinteresowna pomoc nie była niczym zaskakującym. A jak jest teraz, gdy świat funkcjonuje w nowej – ale wciąż pandemicznej – rzeczywistości? Czy wciąż można liczyć na wolontariuszy w Łódzkiem?Czytaj więcej
Wiceminister Waldemar Kraska: Mniej zakażeń koronawirusem
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polskim Radiu 24, że współczynnik reprodukcji koronawirusa wynosi obecnie 0.95, co świadczy o odchodzącym szczycie obecnej fali pandemii. Zaznaczył jednocześnie, że zakażeń może być nieco więcej niż wskazują dane, ponieważ wiele osób testuje się poza systemem i przechodzi zakażenia bardzo łagodnie.
Gość Polskiego Radia zastrzegł, że mimo spadku liczby zakażeń i hospitalizacji z powodu Covid-19 nie możemy jeszcze mówić o zakończeniu pandemii.
“Ten szczyt już mamy poza sobą, ale powinniśmy do tego podchodzić z wielką pokorą i ostrożnością. Dlatego także nie lekceważmy, nie bądźmy uśpieni tym, że tych nowych przypadków jest coraz mniej” – mówił wiceminister Waldemar Kraska. Dodał, że w tej chwili wariant Omikron odpowiada za ponad 90 procent wszystkich zakażeń. Jego mniejsza zjadliwość może sprzyjać dalszemu spadkowi hospitalizacji i tym samym przyczynić się do łagodzenia obostrzeń pandemicznych.
Koronawirus na świecie
Piątek był w Czechach ostatnim dniem prewencyjnych testów na koronawirusa w zakładach pracy. W tym tygodniu zakończono również regularne testy w szkołach. Wyniki ostatniej tury testowania w szkołach świadczą o tym, że fala omikronu ustępuje – informuje w komunikacie czeskie ministerstwo zdrowia. W porównaniu z poprzednim tygodniem, liczba pozytywnych testów w szkołach spadła o 40 procent. Uczniowie i pracownicy szkół byli do połowy stycznia testowani dwa razy w tygodniu, później raz. Dziś zakończyły się także regularne testy w firmach i urzędach, które obowiązywały ponownie od połowy stycznia.
Czeska Izba Poselska odrzuciła senackie weto i przyjęła sporną nowelizację ustawy pandemicznej, stanowiącej podstawę prawną dla niektórych restrykcji sanitarnych. Nowela, przeciwko której protestowano w ostatnich dniach przed parlamentem, rozszerza możliwości wprowadzania obostrzeń i nakładania kwarantanny, a także przedłuża okres obowiązywania przepisów do końca listopada. Jednocześnie minister zdrowia Vlastimil Valek oznajmił, że chce, by od kwietnia zostały zniesione niemal wszystkie restrykcje związane z pandemią. Harmonogramem znoszenia obostrzeń ma zająć się w przyszłym tygodniu czeski rząd.
Władze Hongkongu planują przekształcenie około 20 000 pokojów hotelowych w izolatoria dla zakażonych koronawirusem. W byłej brytyjskiej kolonii, która zmaga się z największymi wzrostami liczby zakażeń od początku pandemii, brakuje łóżek szpitalnych i miejsc w izolatoriach. Część pacjentów oczekuje na przyjęcie na oddziały pod gołym niebem. W Hongkongu wykryto dziś zakażenie koronawirusem u ponad 3600 osób. Wstępne wyniki badań laboratoryjnych wskazują na pozytywne wyniki testów u kolejnych ponad 7500. Według hongkońskich władz szpitale są wypełnione w ponad 95%. Największym problemem jest znalezienie miejsc dla pacjentów wymagających natychmiastowej opieki medycznej. Z tego powodu osoby, które przechorowały COVID-19 mogą przejść obowiązkową w Hongkongu 14-dniową kwarantannę w domu. Dotychczasowe izolatoria mają być zaś częściowo przekształcone w miejsca opieki medycznej dla osób z lżejszym przebiegiem zakażenia.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Sytuacja pandemiczna w Hongkongu jest alarmująca. Specjalny region administracyjny Chin dotychczas realizował tak zwaną politykę zero COVID. Na razie jednak hongkońskie władze nie przewidują wprowadzenia całkowitego lockdownu miasta.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |