Za szczepienia są defibrylatory – nowe urządzenia pojawią się w Łowiczu
Pojawią się nowe defibrylatory w Łowiczu. Urządzenia zostaną kupione z funduszy, jakie Łowicz otrzymał w nagrodę za wzorowo przeprowadzoną akcję szczepień. Do tej pory w mieście są trzy takie urządzenia – w budynku Ratusza na Starym Rynku, w Alejkach Sienkiewicza w siedzibie organizacji pozarządowych i na miejskim targowisku.
Nowe defibrylatory w Łowiczu – gdzie mają być zamontowane?
Radny Krzysztof Olko uważa, że kolejne defibrylatory powinny zostać zamontowane w halach sportowych, z których mieszkańcy korzystają od rana do wieczora. – To są setki osób dziennie, nie tylko młodzież i sportowcy wyczynowi, ale także osoby starsze, np. z klubu seniora bądź uniwersytetu trzeciego wieku.
Według radnego Lecha Aniszewskiego przenośne urządzenia do reanimacji powinny znaleźć się na łowickich osiedlach i być dostępne przez całą dobę. – Umieśćmy te urządzenia tak, żeby można było z nich skorzystać na osiedlach. Nie powinniśmy oczekiwać, żeby mieszkaniec osiedla Kostka pobiegł do hali MOSiR po defibrylator.
Burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński zapewnia, że weźmie pod uwagę wszystkie głosy w dyskusji, a defibrylatory umieszczone zostaną w całym mieście. – Zastanowimy się nad dokupieniem urządzeń i zamontowaniem ich, m. in. na Korabce i na Zatorzu przy Orliku.
Czytaj także: Nie bój się, pomóż. Defibrylatory same poprowadzą akcję reanimacyjną

Defibrylatory AED – urządzenia ratujące ludzkie życie
Jak przekonują lekarze, defibrylatory AED (ang. Automated External Defibrillator) są bezpiecznym urządzeniem medycznym, które pomoże przywrócić poszkodowanemu krążenie. Takie urządzeniejest w pełni automatyczne, dodatkowo wydaje polecenia głosowe i wizualne przez cały proces defibrylacji. Sprzęt potrafi również ocenić, czy stan poszkodowanego jest na tyle poważny, żeby taki proces rozpocząć.
Zanim przystąpimy do udzielania pomocy:
– Warto zorientować się, czy miejsce podjęcia interwencji jest bezpieczne.
– Następnie, powinniśmy sprawdzić, czy poszkodowany reaguje na nasze próby nawiązania kontaktu. Jeśli osoba nie odpowiada, a jej tętno nie jest wyczuwalne,musimy natychmiast rozpocząć wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), aby utrzymać przepływ krwi do ważnych narządów.
– Nie zapomnijmy poprosić drugiej osoby do pomocy w zlokalizowaniu, przyniesieniu AED i kontakcie z numerem 999 lub 112.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁOWICZA |