Stulecie narody Nobla dla Władysława Reymonta uczczone pomnikami pisarza? Jest plan budowy
W Sieradzu powstała inicjatywa budowy pomnika Władysława Reymonta. Noblista w swoim życiu był mocno związany tym regionem. W listach do przyjaciół wspominał, że na ziemi sieradzkiej czuje się potrzebny i doceniany. Zbliżające się stulecie otrzymania przez pisarza literackiej nagrody Nobla skłoniło pomysłodawcę odbudowy pomnika Reymonta do przypomnienia tej historii w Sieradzu.
W planach jest odbudowa dwóch pomników Władysława Reymonta. Jeden z nich miałby stanąć przy pałacu w Małkowie, drugi na płycie Rynku w Warcie w pow. sieradzkim, opowiada pomysłodawca przedsięwzięcia, sieradzki dziennikarz Krzysztof Lisiecki.
– Chcemy by pomnik był ceramiczny. Nie słyszałem o takim pomyśle w Polsce – mówi Lisiecki.
Chodzi o przypomnienie mieszkańcom tego regionu i całej Polski o związkach Władysława Reymonta z ziemią sieradzką. To miejsce, w którym czuł się jak u siebie w domu.
– Zachowało się wiele jego wspomnień w listach do przyjaciół, w których pisze, że w Sieradzu i na tutejszej ziemi czuje się wspaniale. Jest doceniany i dobrze przyjmowany – opowiada dyrektor Muzeum Miasta i Rzeki Warty Barbara Cichecka. Pisarz przyjeżdżał chętnie nie tylko do Małkowa, ale też Tubądzina.
Do Małkowa niedaleko Warty, pisarz przyjechał na zaproszenie ówczesnych właścicielek pałacu Marii i Walentyny Pstrokońskich. Po pierwszym spotkaniu w Paryżu na rewizytę umówiono się w małkowskim salonie kulturalnym. Atmosfera tego miejsca i doskonały kontakt z mieszkańcami regionu, skłoniły Reymonta do kupienia ziemi w okolicy.
– Reymont kochał wieś. W mieście źle się czuł i mówił, że jego żywiołem jest wieś – dodaje Barbara Cichecka.
Być może nie okazał się znakomitym gospodarzem ziemskim ale zyskał uznanie lokalnej społeczności, która doceniała jego twórczość. Za “Chłopów” Reymont otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności (1917) oraz nagrodę Nobla (1924). Dwa lata później, w Małkowie stanął jego pomnik. Został zniszczony przez Niemców w czasie okupacji.
Ponad pół wieku później – dokładnie w 1967 roku odsłonięto nowe popiersie Reymonta, które zostało skradzione w 2015 roku. W tworzeniu pomnika sprzed 50 lat uczestniczył dzisiejszy pomysłodawca jego odbudowy. – Była to wielka akcja zakrojona na całą Polskę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jako uczniowie zbieraliśmy metale kolorowe na ten pomnik. Okazało się później, że było to 180 kg metali – wspomina Krzysztof Lisiecki.
Do inicjatywy odbudowy pomnika Władysława Reymonta włączyło się stowarzyszenie dziennikarzy jego imienia, chcąc zorganizować do 2024 roku100wydarzeń historycznych, biegów, spotkań, prelekcji i tym podobnych przedsięwzięć w setną rocznicę otrzymania przez pisarza nagrody nobla.
Ceramiczne pomniki mają być gotowe do 2024 roku.
Nazwa | Plik | Autor |
Plan odbudowy pomnika Reymonta | audio (m4a) audio (oga) | |
Krzysztof Lisiecki o odbudowie pomnika Władysława Reymonta | audio (m4a) audio (oga) |
Posłuchaj rozmowy z pomysłodawcą odbudowy pomnika:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |