Dzisiejsze informacje o zakażeniach koronawirusem z regionu, z Polski i ze świata [RAPORT – 19 grudnia]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 15 976 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 860 osób.
Dzisiaj (14 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 15 976 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono860 nowe zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 17 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 53 osoby.
zachodniopomorskiego (745), opolskiego (650), lubuskiego (625), warmińsko-mazurskiego (457), podkarpackiego (448), świętokrzyskiego (368), lubelskiego (303), podlaskiego (171). 118 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 19, 2021
Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 23 tysiące 219 osób. To o 422 mniej niż wczoraj. Zajętych jest 2 tysiące 113 respiratorów. Od wczoraj liczba ta wzrosła o 25.
Na oddziałach covidowych jest w sumie ponad 31,5 tysiąca łóżek i prawie 3 tysiące respiratorów.
Liczba osób objętych kwarantanną to 512 tysięcy 473. To o ponad 76 tysięcy mniej niż dzień wcześniej. Do tej pory w Polsce wyzdrowiały 3 miliony 435 tysięcy 983 osoby, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/BwagmogUjb
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 19, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Prowadzone są szczepienia dla najmłodszych. Szczepienia dzieci, podobnie jak w przypadku dorosłych, chronią je przed ciężkim przebiegiem choroby, a nawet zgonem – przekonują lekarze. Czytaj więcej
Dramatyczne chwile przeżyła jedna z pacjentek Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i jej rodzina. Na kłopoty z dotrzymaniem ciąży nałożyło się zakażenie koronawirusem – pani Agnieszka nie była zaszczepiona. Czytaj więcej
W ostatnich dniach rośnie liczba szczepień w województwie łódzkim. Szczepienia dotyczą podawania trzeciej dawki przypominającej, ale również pierwszej.Czytaj więcej
Zobacz także:Wojewoda Łódzki o czwartej fali pandemii w regionie: “Widzimy, że kolejne łóżka nam znikają w województwie”
Łódzka policja podsumowała dwa dni kontroli prowadzonej pod kontem przestrzegania obostrzeń sanitarnych. W sklepach i na targowiskach ostatnio pojawiły się tłumy klientów, spośród których nie wszyscy noszą maseczki i zachowują bezpieczny dystans.Czytaj więcej
Kolejny przypadek zakażenia wariantem Omikron w Polsce
W Polsce wykryto kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w wariancie Omikron. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odmianę tę potwierdzono u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Test PCR przeprowadzono u niej z powodu objawów infekcji paragrypowej.
“Wcześniej zakażenie przeszła jej mama. Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test” – napisano w komunikacie resortu zdrowia.Jest to trzeci w naszym kraju przypadek zakażenia wariantem koronawirusa Omikron.
Ministerstwo zdrowia: w pełni zaszczepionych jest już prawie 21 milionów Polaków
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 20 milionów 814 tysięcy 451 osób. W sumie wykonano 45 milionów 334 tysiące 408 szczepień, a tylko pierwszą dawką – 21 milionów 331 tysięcy 952.
Dawkę przypominiającą przyjęło w sumie 5 milionów 737 tysięcy 171 Polaków.
Z danych przekazanych przez resot wynika, że dziennie wykonuje się 239 tysięcy 532 szczepienia. Najwięcej zaszczepionych jest w województwie mazowieckim, a najmniej – w opolskim.
Ministerstwo poinformowało także, że już zaszczepionych jest 23 tysiące dzieci w wieku 5-11 lat. 190 tysięcy jest już zapisanych na szczepienie. Szczepienia dla tej grupy wiekowej ruszyły w połowie tego tygodnia.
Koronawirus na świecie
W Belgii 8 procent dobowych zakażeń to nowy wariant koronawirusa – Omikron. Takie dane przekazał tamtejszy instytut zdrowa publicznego. Codziennie w Belgii nową mutacją zaraża się od siedmiuset do tysiąca osób. Na początku tygodnia Omikron stanowił 3 procent zakażeń, w czwartek podawano, że 6 procent, teraz odsetek jest jeszcze wyższy. Belgijscy wirusolodzy podkreślają, że takiej sytuacji można się było spodziewać, bo choć Omikron jeszcze nie do końca jest zbadany, to wiadomo, że rozprzestrzenia się bardzo szybko. Eksperci przewidują, że na początku roku w Belgii ten wariant może być dominujący. Rząd zdecydował więc o przyspieszeniu programu szczepień, by możliwie jak najszybciej jak największa liczba osób otrzymała dawkę przypominającą. W Belgii w pełni zaszczepionych jest 76 procent mieszkańców. Różnie sytuacja wygląda w regionach – we Flandrii w pełni zaszczepionych jest ponad 80 procent, w Walonii 71 procent, a Brukseli 58 procent.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Holendrzy zamknęli się w swoich domach. W Królestwie Niderlandów obowiązuje od dziś ogólnokrajowy lockdown, ogłoszony z powodu gwałtownego rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa, Omikronu. Ma obowiązywać do 14 stycznia. Nieczynne są wszystkie sklepy – poza niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, a także restauracje, bary, kina, muzea, teatry, salony fryzjerskie i kosmetyczne czy siłownie. Ograniczono również liczbę gości, których można przyjąć w domu – z czterech do dwóch – z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia, sylwestra i Nowego Roku. Szkoły będą zamknięte co najmniej do 9 stycznia. W Holandii w pełni zaszczepione jest ponad 73 procent społeczeństwa. Tymczasem tylko w Amsterdamie liczba osób zakażonych wariantem Omikron wzrosła w ostatnich dniach dziesięciokrotnie.
Szkoły podstawowe i przedszkola w Belgii są zamknięte z powodu trudnej sytuacji epidemicznej. Jest także zgoda Wysokiej Rady Zdrowia na szczepienie dzieci od 5 do 11 lat. Decyzja o wydłużeniu do 3 tygodni ferii świątecznych zapadła kilkanaście dni temu. Rząd federalny i władze regionalne uznały, że w związku z szybko rozprzestrzeniającym się wirusem należy wcześniej zamknąć szkoły podstawowe i przedszkola. Szkoły średnie pracują w trybie hybrydowym.
W Belgii już wkrótce ruszą szczepienia dzieci od 5 do 11 lat. Oczywiście decyzja w tej sprawie należy do rodziców, a czołowy, belgijski wirusolog profesor Marc Van Ranst zachęca do tego. “Od czterech do pięciu milionów dzieci otrzymało już szczepionki bez skutków ubocznych – podkreślił profesor Marc Van Ranst w rozmowie z niderlandzkojęzyczną telewizją VRT. Dodał, że szczepienia wśród dzieci pozwolą częściowo ograniczyć szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa, bo ogniska covid ostatnio potwierdzano przede wszystkim w szkołach.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |