Informacje o zakażeniach koronawirusem z regionu, z Polski i ze świata [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 19 397 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 398 osób. W województwie łódzkim wykryto 1138 nowych zakażeń.
zachodniopomorskiego (1077), warmińsko-mazurskiego (792), podkarpackiego (669), opolskiego (662), lubuskiego (595), lubelskiego (516), świętokrzyskiego (412), podlaskiego (252).
147 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 18, 2021
Z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 398 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 3 942 864/91 415 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 18, 2021
Potwierdzono w Polsce drugi przypadek zakażeniem nowym wariantem koronawirusa – Omikronem. Jest to 3-letnia dziewczynka z Warszawy, u której wykryto zakażenie COVID-19 14 grudnia.
W szpitalach znajduje się 23641 osób z COVID-19, w tym 2 088 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 31 626 łóżek i 2 885 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywa589 220 osób.
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3412313 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/loVZiLfW7Y
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 18, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
- W czwartej fali pandemii choruje znacznie więcej dzieci niż w poprzednich. COVID-19 dotyka dzieci i ich rodziny. O tym, że czwarta fala pandemii koronawirusa jest groźniejsza dla dzieci informuje Ewa Majda, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Takie dane zostały przekazane Narodowemu Funduszowi Zdrowia. – W ostatnich tygodniach do szpitala im. Biegańskiego trafiło 180 małych pacjentów z objawami COVID-19 – informuje Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. Czytaj więcej
- Przeciwnicy wprowadzania kolejnych restrykcji sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa protestowali wczoraj przed Urzędem Miasta Łodzi. Pikietujący nie zgadzają się na umożliwienie pracodawcom weryfikacji szczepień wśród pracowników. Sprzeciwiają się też ograniczeniu dostępu do miejsc publicznych osobom niezaszczepionym oraz mobilizowaniu służb porządkowych do egzekwowania nakazu noszenia maseczek.Czytajwięcej
- Dramatyczne chwile przeżyła jedna z pacjentek Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i jej rodzina. Na kłopoty z dotrzymaniem ciąży nałożyło się zakażenie koronawirusem – pani Agnieszka nie była zaszczepiona.Czytaj więcej
Koronawirus w Polsce
Minister Adam Niedzielski zapowiedział w Polsat News, że pracowników służby zdrowia obejmie obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane w przyszłym tygodniu lub w tygodniu po Świętach Bożego Narodzenia.
Minister zdrowia dodał, że czeka na stanowisko samorządów zawodowych, ale większość środowiska opowiada się za obowiązkiem. Adam Niedzielski powiedział też, że prowadzi dyskusję z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem w sprawie obowiązku szczepień dla nauczycieli. – Różni nas tylko argument tego, na ile kwestia wprowadzenia tego obowiązku może zagrozić stabilności nauki – mówił minister Adam Niedzielski. Wspólne rozwiązanie ma zostać wypracowane do końca grudnia.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Po szczepieniu w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie prezydent zachęcał do szczepień dla bezpieczeństwa swojego i innych.
Prezydent podkreślił, że zaszczepieni rzadziej się zakażają, podczas gdy “osoby niezaszczepione ciężko przechodzą chorobę, a niekiedy prowadzi to do zgonu”. Andrzej Duda mówił również, że nowa mutacja koronawirusa – omikron – może być groźniejsza niż jego poprzednie warianty. Przypomniał, że szczepionki są łatwo dostępne, a szczepić można się w wielu punktach.
Prezydent zapewnił też, że w kwestii rozwoju pandemii i rozprzestrzeniania się omikronu, jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia i ekspertami. Przy okazji szczepienia w Wojskowym Instytucie Medycznym Andrzej Duda rozmawiał z dyrektorem placówki, profesorem generałem Grzegorzem Gielerakiem. “Omawialiśmy sytuację związaną z nowym wariantem koronawirusa i możliwym rozwojem sytuacji”- mówił prezydent dziennikarzom. Pracownicy Instytutu spodziewają, że omikron jest bardziej zaraźliwy, ale mają nadzieję, że jednocześnie mniej dotkliwy dla zakażonych.
Trzyletnia dziewczynka, u której stwierdzono drugi w Polsce przypadek wariantu omikron koronawirusa, czuje się dobrze. Poinformował o tym rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Powiedział, że objawy chorobowe ustąpiły. Dodał, że dziewczynka została przetestowana, gdyż skarżyła się na katar, miała nudności i wymioty.
Wariant omikron stwierdzono u dziewczynki wczoraj. Rzecznik resortu zdrowia powiedział, że objawy koronawirusa wystąpiły u jej rodziców. Oni i córka są w izolacji. Koronawirusa wyryto też u chłopca z grupy przedszkolnej dziewczynki. Cała ta grupa jest w kwarantannie. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że do tej pory nie stwierdzono w Polsce kolejnych przypadków wariantu omikron.
Koronawirus na świecie
Francuski rząd chce zaostrzyć zasady przyznawania paszportów covidowych. W styczniu rząd przedstawi ustawę, zgodnie z którą przepustkę będą mogły otrzymać wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. Do tej pory dokument był również przyznawany osobom, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Premier Jean Castex poinformował, że projekt ustawy zaostrzający zasady przyznawania paszportu covidowego trafi do parlamentu 5 stycznia. Nowe prawo pozwoli przekształcić paszporty covidowe w paszporty szczepionkowe. “Świadomie obciążamy ograniczeniami osoby niezaszczepione, ponieważ na oddziałach reanimacyjnych w naszych szpitalach znajdują się przede wszystkim osoby, które nie przyjęły szczepionki.” – tłumaczył premier Francji.
Jean Castex ogłosił także, że od stycznia zostanie skrócony z sześciu do czterech miesięcy okres oczekiwania pomiędzy drugą a trzecią dawką szczepionki.
Premier wezwał też władze samorządowe do odwoływania masowych imprez planowanych podczas świąt i zachęcił Francuzów do ograniczenia liczby osób uczestniczących w świątecznych spotkaniach.
W Rosji zarejestrowano najmniejszą liczbę zakażeń kronawirusem od ponad 2 miesięcy. Minionej doby rosyjskie służby sanitarne zdiagnozowały 27 743 nowych przypadków. Mniejsza liczba zakażeń notowana była w Rosji ostatni raz 8 października. Wtedy zdiagnozowano 27 246 nowych przypadków.
W Rosji maleje również liczba zgonów pacjentów chorych na Covid-19. Minionej doby zmarło, w związku z koronawirusem 1080 osób. Dobę wcześniej stwierdzono o 53 zgony więcej, wcześniej przez cztery tygodnie w Rosji umierało ponad 1200 osób zakażonych nowym patogenem.
Wczoraj Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o obowiązku posiadania certyfikatu potwierdzającego przyjęcie szczepionki lub przebycie choroby Covid-19. Tylko z takim dokumentem będzie można wchodzić do restauracji, sal widowiskowych i centrów handlowych. Rosyjscy parlamentarzyści odrębną ustawą zamierzają uregulować tę kwestię również w stosunku do pasażerów pociągów i samolotów.
Na Wyspach padł też dziś inny rekord: szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęło prawie 750 tysięcy osób. Do końca roku Anglia i Szkocja chcą zaoferować dawkę przypominającą każdemu, kto ukończył 18 lat. Walia wyznaczyła termin do końca stycznia.
W Unii Europejskiej padają pytania o przyszłość certyfikatów covidowych. Kilka krajów wprowadziło dodatkowe wymogi mimo zaszczepienia. Są to Portugalia, Irlandia, Włochy i Grecja. Ta sprawa była jednym z tematów wczorajszego, unijnego szczytu w Brukseli.
Unijny certyfikat covidowy jest dużym sukcesem – przekonywała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ale jeśli kolejne kraje zaczną wprowadzać testy, certyfikat nie będzie potrzebny. W tej sprawie największa krytyka spadła na władze w Rzymie, które nie poinformowały europejskich stolic z wyprzedzeniem, że obywatele Unii, mimo zaszczepienia, chcąc wjechać do Włoch muszą mieć negatywny wynik testu.
Przeciwnikiem dodatkowych wymogów jest prezydent Francji Emmanuel Macron.- Jesteśmy przywiązani do swobody przemieszczania się – mówił wczoraj po szczycie. Decyzji o obowiązkowych testach bronił premier Włoch Mario Draghi tłumacząc to ochroną systemu opieki zdrowotnej w związku z nową mutacją Omikron. Na szczycie nie zapadły żadne wspólne uzgodnienia w tej sprawie. We wnioskach ze spotkania napisano tylko, że ograniczenia powinny brać pod uwagę obiektywną sytuację.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |