Jubileusz 20-lecia istnienia Oddziału IPN w Łodzi [ZDJĘCIA]
Instytucja ma na koncie setki spotkań, konferencji i wydawnictw szerzących wiedzę o współczesnej historii Polski. Upamiętnia także ważne miejsca, postaci i wydarzenia w lokalnej historii.
Jak podkreśla dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w grę wchodzą różnego rodzaju pomniki, kamienie pamięci, tablice odnoszące się do ważnych wydarzeń. – Taka tablica jest na budynku byłej siedziby Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność”. Ta tablica, która została zawieszona w lipcu – wspólnie z NSZZ “Solidarność” Ziemi Łódzkiej – odnosi się m.in. do wielkiego marszu głodowego, który miał miejsce w lipcu 1981 roku – dodaje.
Dziś (8.12) IPN, w pałacyku Instytutu Europejskiego, podziękował organizacjom, z którymi współpracuje. Dwanaście instytucji otrzymało statuetkę “Skrzydła Wolności” i znaki pamięci. Wśród nich znalazło się także Radio Łódź. – Oni są po to, żeby wydobywać te guziki, które mówią. My jesteśmy od tego, żeby nagłaśniać mowę guzików katyńskich i historii. Karol Wojtyła napisał kiedyś “Pamięć i tożsamość” i właśnie po to jest IPN, żeby zachowywać pamięć i budować tożsamość narodu. Publiczne Radio Łódź jest po to, by nagłaśniać te działania IPN – zaznacza Lidia Lasota, redaktor naczelna Radia Łódź.
Łódzki Oddział IPN rozpoczął działalność 7 listopada 2000 roku. Instytucja działa nie tylko na terenie województwa, ale także poza nim. Mimo 20 lat na karku, IPN nie zamierza zwalniać tempa. W dniach 9-15 grudnia instytucja planuje szereg wydarzeń poświęconych 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Jubileusz 20-lecia istnienia Oddziału IPN w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |