Łódź: radni miejscy przegłosowali zmiany w budżecie, uchwalili także nowy wzór deklaracji o wysokości opłat za śmieci
Niecałe 3 godziny trwała dzisiejsza (8.12) sesja Rady Miejskiej w Łodzi. Radni przegłosowali zmiany w budżecie miasta na bieżący rok, a także w wieloletniej prognozie finansowej. Wprowadzili również kilka nowych nazw ulic.
Zmiany w budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej objęły m.in. przeniesienie na przyszły rok wydatków związanych z odnowieniem parku Helenów. O rewitalizacji tego miejsca miasto informowało w styczniu, ale do tej pory nie udało się wyłonić wykonawcy zadania. Pytana o opóźnienia w realizacji różnych inwestycji, Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, odpowiedziała, że terminy nie zostaną zmienione. – Koszty poszczególnych projektów rewitalizacyjnych, jak np. remont Wojska Polskiego, trasy Górna, czy tramwaju dla Łodzi, nie mają w tej chwili żadnych zmian. Tramwaj dla Łodzi jest w trakcie fazowania, a projekty się nie opóźniają. Jesteśmy w planowanych terminach zakończenia – dodała.
Jest również szansa, że jeden z, do tej pory niezakończonych, projektów zgłoszonych do łódzkiego Budżetu Obywatelskiego w końcu doczeka się realizacji. – Stajnia dla rowerów w Łagiewnikach, to zadanie, które od trzech lat przewija się w naszych realizacjach. Zapisało się niechlubną kartą, ale w tej chwili mamy ustaloną lokalizację i będziemy to realizować w przyszłym roku – zapowiedziała dyrektor łódzkiego ZIM.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
– brak tytułu – | audio (m4a) audio (oga) |
W wieloletniej prognozie finansowej pojawia się organizacja Samorządowego Kongresu Klimatycznego. Wydarzenie ma odbyć się w przyszłym roku w lutym. Radosław Marzec, radny PiS, pytał także o dalsze plany odnośnie Bionanoparku i lotniska. Miasto w przyszłych latach nie zamierza wycofać się z prowadzenia działalności w tych spółkach. – W Bionanoparku chcemy poszukiwać operatora, inwestora, który zwiększyłby przychody generowane przez spółkę. Jeżeli chodzi o lotnisko, to nadal prowadzone są działania zmierzające do znalezienia inwestora dla spółki. Nie wiadomo, czy to będzie w formie zbycia udziałów, czy również w formie prowadzenia działalności operacyjnej na lotnisku. Chcemy zbyć udziały, a nie lotnisko – informuje Ewa Mereć, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Łodzi.
Zmiany w budżecie zostały przegłosowane 33 głosami. Miejscy radni zajęli się też nowym wzorem deklaracji o wysokości opłat za śmieci. Poprzednią uchwałę w tej sprawie uchyliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Poprawka sprowadza się do zmiany formularzu dotyczącego budynków wielolokalowych. – W związku z sugestiami RIO wprowadzamy taką zmianę, że obliczenie wysokości opłaty będzie się odbywało poprzez pomniejszenie tej opłaty w związku z nowo dodanym artykułem ustawy. Będzie można pomniejszać opłatę w każdym przypadku każdego gospodarstwa domowego, o ile będzie ona przekraczała granice wskazane w ustawie – mówił Michał Łyczek, dyrektor Wydziału Finansowego UMŁ.
Oznacza to, że gospodarstwo domowe zapłaci nie więcej niż 150 zł za odpady komunalne obliczane wg metody od zużycia wody. Radni zdecydowali też o przyłączeniu Łodzi do Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. To największa organizacja branżowa, która kreuje rynek elektromobilności w kraju i Europie Wschodniej.
Radni nie obradowali dziś nad zmianą cennika biletów łódzkiej komunikacji publicznej, chociaż o jego projekcie miejscy urzędnicy informowali jeszcze w listopadzie. Oznacza to, że radni będą dyskutować o podwyżkach na sesji zaplanowanej na 22 grudnia.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, A TAKŻE WIĘCEJ INFORMACJI POLITYCZNYCH |