Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej | Zdrowym być
W magazynie Zdrowym być powiemy o ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. To miejsca, w których zgodnie z trwającą reformą w psychiatrii dziecięcej, dzieci i młodzież mają otrzymać pomoc, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Mówi o tym Anna Leder z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Anna Leder: Depresja u dzieci i młodzieży jest także coraz bardziej powszechna. Na pewno sprzyja jej pandemia koronawirusa, a także izolacja, lęk o zdrowie swoje i bliskich, niemożność spotkania się z przyjaciółmi, z nauczycielami, ze swoim gronem rówieśniczym, ale także zdalne nauczanie. Dlatego wszyscy rodzice, opiekunowie, nauczyciele, ale także koledzy i koleżanki, bliscy dzieci, powinni bardzo uważnie obserwować dzieci i zwracać uwagę na pierwsze symptomy depresji. Mogą to być – obniżenie nastroju, utrata chęci do życia, obniżone poczucie własnej wartości. Niekontrolowana agresja, kłótnie z domownikami, ale także objawy, które towarzyszą depresji – zaburzenia żywienia, bezsenność, autoagresja – to objawy, które powinny skłonić bliskich i rodziców do natychmiastowego szukania pomocy.
Dorota Matyjasik: Kilka dni temu zostały otwarte trzy kolejne ośrodki w Balcerowie w gminie Skierniewice, a także w Wieluniu i Łasku.
Anna Leder: Takich ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej w województwie łódzkim mamy 24. W Łodzi jest ich 8 i prawie w każdym powiecie jest jeden taki ośrodek. Tylko w kilku powiatach jeszcze nie ma takiej placówki. Natomiast w każdym powiecie, w każdym zakątku naszego województwa, są także poradnie psychologiczne i psychiatryczne. Do tych poradni dzieci nie potrzebują skierowania. Również do ośrodka pomocy środowiskowej nie jest potrzebne skierowanie czy wcześniejsza wizyta u lekarza pierwszego kontaktu czy u lekarza psychiatry. Możemy tutaj przyjść bez skierowania i otrzymać potrzebną pomoc. Taka pomoc to nie tylko psychoterapia dla dziecka, ale także dla jego rodziny. To także współpraca z jego środowiskiem i otoczeniem, szkołą, psychologiem szkolnym, pedagogiem szkolnym, wychowawcą po to, żeby dziecku jak najszybciej i jak najskuteczniej pomóc.
Dorota Matyjasik: Nowy model psychiatrii dziecięcej wdrażany od roku, polega przede wszystkim na przeniesieniu ciężaru opieki ze szpitali na opiekę środowiskową. Dziecko ma trafiać do szpitala tylko w ostateczności.
Anna Leder: Oczywiście w wyjątkowych przypadkach konieczna jest hospitalizacja dziecka. Do szpitala psychiatrycznego potrzebne jest skierowanie. Takie skierowanie może wystawić każdy lekarz, także ten u którego dziecko leczy się prywatnie. 16-latek będzie musiał wyrazić zgodę na leczenie psychiatryczne.
Dorota Matyjasik: Dla dzieci i młodzieży dostępna jest także infolinia.
Anna Leder: Ministerstwo zdrowia w ramach kampanii Powiedz co czujesz zdemaskuj emocje uruchomiło także specjalną infolinię. To numer telefonu 812 12 12, który jest numerem bezpłatnym i całodobowym. Mogą tutaj zadzwonić nie tylko dzieci i młodzież, którzy potrzebują takiego doraźnego psychicznego wsparcia, ale także ich rodzice i opiekunowie. Mogą pod ten numer zadzwonić po to, żeby uzyskać wsparcie profesjonalistów i dowiedzieć się jak najlepiej pomóc dziecku.
Nazwa | Plik | Autor |
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |
