Światowy Dzień Ubogich. Przed łódzką archikatedrą stanęło miasteczko medyczne [ZDJĘCIA]
W Światowym Dniu Ubogich abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, tłumaczył, w jakim stopniu chrześcijanin powinien angażować się w pomoc potrzebującym i ubogim.
Jak podkreślił, miłosierdzie jest jednym z fundamentów kościoła. – Jałmużna nigdy nie jest czynem sprawiedliwości. Ta polega na tym, że mogę dać z tego co mi zbywa, temu, komu się należy, kto na to zasługuje. Mnie to zasadniczo niewiele kosztuje. A jałmużna owszem. Ona jest wtedy, gdy przekraczam te proporcje wyznaczane przez sprawiedliwość wymienną. Wówczas możemy mówić o miłosierdziu – mówił metropolita łódzki.
Hierarchaodniósł sięrównież do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. – Nie da się tych dwóch rzeczy przeciwstawiać. Niemożna w imię miłości do kraju odrzucać ludzi, którzy są potrzebujący, są migrantami. To musi być rozwiązane. Kościół robi bardzo wiele, by pomóc. Caritas jest zdeterminowana, żeby docierać z konkretną pomocą. Pomagają także ludzie, którzy tam mieszkają – mówił abp Grzegorz Ryś.
Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek. Przed łódzką archikatedrą stanęło dziś (14.11) miasteczko medyczne, w którym medycy badają osoby bezdomne, wykonywali badanie USG i EKG, poziom cukru. Na Placu Katedralnym pojawili się również specjaliści: psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień, streetworkerzy, pomoc duchowa.
Od dziś dostępna w parafiach jest także tytka charytatywna. – Zachęcamy tych, którzy mogą taką tytkę ze sobą wziąć do domu po to, żeby ją wypełnić i niekoniecznie nawet przynosić z powrotem do parafii, ale żebyśmy się rozglądali wokół siebie i również w ten sposób pomóc. Może to będzie impuls, by zajrzeć do sąsiadki, która mieszka poniżej, a wiemy, że jest starszą osobą, schorowaną, potrzebującą pomocy – mówi Tomasz Kopytowski rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Jak dodaje, istnieje również możliwość zaszczepienia się przeciwCOVID-19. – Chcemy pokazać, że w każdym obszarze życia jesteście dla nas ważni, również dbamy o to, byście byli zdrowi i zaszczepieni. Szczepienia pozwolą dostać się do noclegowni, schronisk, gdy przyjdzie zima.
Przed katedrądostępnybył także ciepły posiłek oraz ciepłe odzież, śpiwory i koce. Miasteczko medyczne działało do godz. 18.00.
Tegoroczne obchody Światowego DniaUbogichw Łodzi zorganizowały m.in. Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowa Stacja Opieki Bonifratrów, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupa na Pietrynie, Łódzki Urząd Wojewódzki i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi.
Agata Zielińska/Dorota Matyjasik/Sebastian Szwajkowski
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |