Drugi dzień Zgierskiego Forum Gospodarczego. W programie m.in. eksport na rynki wschodnie i skandynawskie oraz zmiany w ZUS
Rozpoczął się drugi dzień święta przedsiębiorców w Zgierzu. Impreza ma na celu zacieśnienie współpracy między biznesem, instytucjami otoczenia biznesu samorządem i światem nauki. Ma także zainspirować przedsiębiorców do poszukiwania zagranicznych zbytów.
Na zakończenie pierwszego dnia Zgierskiego Forum Gospodarczego rozdano nagrody im. Rajmunda Rembielińskiego dla wyróżniających się mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców ze Zgierza.
Agnieszka Rząd, właścicielka drogerii Natalia, została laureatką kategorii mikro. Jak podkreśla, nagroda to ukoronowanie wielu lat pracy. – To podsumowanie 22 lat istnienia sklepu, który prowadzimy z mężem. Wpisani jesteśmy w krajobraz miasta, tworzymy wspólną społeczność z mieszkańcami. Nie jesteśmy konkurencyjni w stosunku do dużych sieci, ale na pewno się nie poddajemy – dodaje.
Czytaj więcej: Zgierskie Forum Gospodarcze. Dwudniowe spotkania przedstawicieli biznesu, nauki i władz samorządowych
W programie drugiego dnia Forum zaplanowano m.in. panele dyskusyjne poświęcone eksportowi na rynki wschodnie i skandynawskie. ZUS przedstawił również zmiany, które czekają przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 roku.Jak mówi Michalina Figurska, koordynator ds. komunikacji społecznej ZUS, zmian będzie wiele, ale będą korzystne. – Przedsiębiorcy, którzy posiadają nawet niewielkie zadłużenie, będą mogli uzyskać wypłatę zasiłku chorobowego.Wprowadzone zostaną także zmiany w zakresie informowania o nadpłatach na kontach płatnika. Będziemy mieli obowiązek poinformować o tym naszych płatników. Dzięki temu będą wiedzieli, że jeżeli mają za dużo pieniędzy zgromadzonych w ZUS, mogą występować o ich zwrot – dodaje.
Z kolei Powiatowy Urząd Pracy przypomina, że zatrudnianie cudzoziemców bez zezwolenia wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. – W razie kontroli straży granicznej, jeżeli występują uchybienia, np. pracodawca zatrudnia bez wymaganych dokumentów, czy cudzoziemiec nie posiada tytułu pobytowego. Wówczas są grzywny i to wysokie od 30 do nawet 100 tys. zł. W zależności od skali – informuje Edyta Sitkiewicz z PUP w Zgierzu.
Inwestowanie na rynkach skandynawskich to jeden z tematów Zgierskiego Forum Gospodarczego. W jaki sposób polscy przedsiębiorcy mogą podbić kraj wikingów? W Norwegii polskie firmy ceni się jako podwykonawców branży budowlanej. Eksportowanie towarów na rynek norweski wiąże się z koniecznością zachowania wysokiej jakości i obsługi posprzedażowej. – Dla Norwegów oni są na wyższym poziomie, więc nie liczy się już cena, która może być wysoka. Najważniejsza jest jakość. Jeżeli chcą kupić mebel, to ma być on naprawdę dobry. Cena może być wyższa, ale liczą na to, że w nią wliczony będzie serwis – mówi Adrian Otoliński,doradca inwestycyjny i wieloletni inwestor na norweskim rynku nieruchomości.
Działalność gospodarczą w Norwegii można założyć w jeden dzień. – Państwo norweskie nie patrzy na przedsiębiorców, jak na złodziei, którzy chcą oszukać na VAT, czy zrobić wypłaty na lewo. Przedsiębiorca jest partnerem, który przynosi podatki do Skarbu Państwa – dodaje Otoliński.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Zgierskie Forum Gospodarcze – rozmowa z Adrianem Otolińskim, doradcą inwestycyjnym i wieloletnim inwestorem na norweskim rynku nieruchomości | audio (m4a) audio (oga) | |
Zgierskie Forum Gospodarcze – rozmowa z dr inż. Dorotą Kamińską z Politechniki Łódzkiej | audio (m4a) audio (oga) |
Podczas drugiego dnia Forum zaprezentowali się takżepracownicy Politechniki Łódzkiej, którzy stworzyli środowisko wirtualnej rzeczywistości, pozwalające zmniejszyć stres. O szczegółach mówidr inż. Dorota Kamińska z Politechniki Łódzkiej.
Posłuchaj:
Zgierskie Forum Gospodarcze to nie tylko miejsce spotkań, ale również okazja do świętowania 200- lecia podpisania umów zgierskich i 30-lecia samorządu terytorialnego – 34 osoby, które szczególnie zasłużyły się dla miasta otrzymały pamiątkowe medale. – Czuję się doceniony za pracę dla zgierzan i swojej dzielnicy – mówi Marek Sencerek, zgierski radny.
Forum inauguruje działalność Starego Młyna, nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. -Będą tu prowadzone zajęcia i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, m.in. wernisaże. Myślę, że nie zabraknie także eventów związanych z przedsiębiorcami. Będzie to godne miejsce w centrum miasta – podkreśla Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.
Na zakończenie Forum zgierscy przedsiębiorcy prowadzący międzynarodowy biznes zaprezentują się podczas panelu “Cudze chwalicie swojego nie znacie” – można go śledzić profilu facebookowym zgierskiego magistratu.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE ZGIERZA |