Zapomniany tuszyński cmentarz żydowski zostanie oznaczony i odnowiony
Miejsce zapomniane od 1939 roku będzie uporządkowane, a na głazie przy wejściu na teren znalazły się tablice informujące o pochowanych żydowskich rodzinach i historii tego miejsca.
W czasie uroczystości przywracania pamięci tuszyńskiego Kirchola Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, przedstawił trzypunktowy plan ratowania takich zabytków w Polsce. – Wprowadziliśmy zmiany prawne uniemożliwiające obrót cmentarzami przez samorządy. Są nowe kryteria wpisu do rejestru zabytków, a każdy cmentarz żydowski jest chroniony jako zabytek. Zawarliśmy też porozumienie w sprawie standardów zachowania i upamiętniania cmentarzy żydowskich na terenie Polski między Generalnym Konserwatorem Zabytków, Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce i Naczelnym Rabinem Polski – mówił wiceminister.
Agnieszka Pawlak, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tuszynie, zauważa, że wyznawcy judaizmu twierdzą, że na macewach nie składa się czegoś żywego. – Kamień jest symbolem, że ktoś umarł. Dlatego na grobach jest więcej kamieni niż żywych kwiatów – dodaje.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Zapomniany tuszyński cmentarz żydowski zostanie oznaczony i odnowiony | audio (m4a) audio (oga) |
W 2018 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa wykonał inwentaryzację i zidentyfikował wszystkie cmentarze żydowskie w Polsce. – Mamy ich 1150 i oznakowujemy je za pomocą specjalnej tablicy, której wzór ustalony został przez Generalnego Konseratora Zabytków i Naczelnego Rabina Polski – tłumaczy Anna Czerwińska-Walczak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Teren cmentarza jest obecnie wykarczowany z krzewów i zarośli. Wytyczono drogę, która będzie prowadziła do centralnej jego części. Z kodu QR można – poprzez aplikację – otworzyć stronę z informacjami o historii tego miejsca.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |